Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ordonanta de plata admisa in parte
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ordonanta de plata admisa in parte

Buna ziua. Vin si eu cu o intrebare daca se poate. Daca in contract sunt stipulate penalizari de intarziere de ce intr-o ordonanta de plata judecatorul admite in parte cererea si "Respinge ca neîntemeiat capătul de cerere având ca obiect obligarea debitoarei la plata penalităţilor de întârziere" ?
Buna ziua,

Ordonanta de plata e o procedura simplificata, in care se folosesc ca probe doar inscrisuri si judecatorul apreciaza doar asupra acestora. Probabil judecatoarul nu a apreciat ca se impun si penalitati. Puteti merge pe dreptul comun pentru penalitati daca doriti.

Succes,

Av. Dana Fato
Multumesc mult pentru raspuns. Si pentru punearea in executare a hotararii judecatoresti, executorul judecatoresc trebuie sa fie din raza domiciliului debitorului? Chiar daca prin contract s-a stipulat ca toate conflictele juridice se vor solutiona pe raza domiciliului creditorului? (cu toate ca la ordonata de plata instanta si-a declinat competenta spre domiciliul deb). Multumesc inca o data.