Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Inspectie de la Inspectoratul Muncii- PSI
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Inspectie de la Inspectoratul Muncii- PSI

Buna ziua,

imi puteti spune cum decurge o inspectie din parte Inspectoratului muncii -PSI?
Ce documente trebuie prezentate?
Este prima inspectie si nu stiu cum se procedeaza.

Multumesc!
Ar fi important sa precizati pe ce parte a "baricadei" sunteti...
Intrati pe
[ link extern ]
si gasiti ce va intereseaza.
In primul rand, sunt doua institutii separate, Inspectoratul teritorial de munca (ITM) care efectueaza controale pe linie de securitate si sanatate in munca si relatii de munca, respectiv Inspectoratul PSI care efectueaza controale pe linie de prevenire si stingere a incendiilor.
Angajatorul va fi controlat de catre institutiile statului asupra modului de respectare a prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si a Codului muncii Legea nr. 51/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv a prevederilor Legii psi nr. 307/ 2006.
Exista posibilitatea efectuarii de controale tematice, adica pe un singur aspect al prevederilor legale, de exemplu - munca la negru sau dotarea cu mijloace de stingere incendii.
gigipopa a scris:

.....
Angajatorul va fi controlat de catre institutiile statului asupra modului de respectare a prevederilor .... a Codului muncii Legea nr. 51/ 2003 cu modificarile si completarile ulterioare, ....

Codul Muncii este reglementat de Legea 53/2003.

Legea nr. 51/2003 pentru aprobarea OG nr. 130/2000 privind regimul juridic al contractelor la distanta. , nu intra in competenta ITM-ului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru corectura. Oricum, am scris la inceput Codul muncii si se putea vedea de catre utilizator, ca la aceasta lege se refera mesajul meu.