Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CM

Buna ziua,

La stabilirea bazei de calcul pentru CM se adauga tichetele de masa la venitul brut ?
Multumesc,
Valoarea tichetelor de masa nu intra in calculul indemnizatiei de concediu medical, deoarece nu face parte din baza de calcul a contributiei de 0,85% pentru concedii si indemnizatii platita de angajator.

OUG nr. 158/2005:
ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

ART. 6
(1) Persoanele juridice sau fizice prevãzute la art. 5 au obligaţia sã calculeze şi sã vireze la Fondul naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate cota de contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii.
(2) Persoanele juridice sau fizice prevãzute la art. 5 lit. a) au obligaţia plãţii cotei de contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de 0,85%, aplicatã la fondul de salarii realizat, cu respectarea prevederilor legislaţiei financiar-fiscale în materie. Prin fond de salarii realizat, în sensul prezentei ordonanţe de urgenţã, se înţelege totalitatea sumelor utilizate de un angajator pentru plata drepturilor salariale sau de naturã salarialã).

Multumesc