Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat grad handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat grad handicap

Buna seara
Limfomul Hodgkin sau boala Hodgkin este o forma de cancer a sistemului limfatic. In speta, este vorba despre o persoana careia i s-a depistat aceasta boala in 2010 ( conform documentelor eliberate inclusiv de Institutul Victor Babes ) dar nestiind ca de fapt este o boala care din punct de vedere medical se incadreaza in grad de handicap accentuat, in perioada ianuarie 2010 - ianuarie 2013, nu a beneficiat de drepturile banesti prevazute de lege datorita faptului ca nu a stiut ca are acest drept. Se poate beneficia de toate aceste drepturi retroactiv, mai ales ca exista toate documentele necesare ( rezultate biopsie, internari in spital, tratamente cu citostatice, etc ) ?
Va multumesc.
Nu se pot acorda drepturi retroactiv
Desfasuurati demersuri la comisia medicala de expertiza medicala persoane cu handicap care dupa analiza documentlor medicale va decide asupra eliberarii deciziei /certificat de incadrare in grad de handicap
Functie de gradul de handicap dispus de comisia medicala,titularul certificatului poate beneficia de facilitatile prevazute de disp L nr 448/2006 art 26
Din anul 2013, persoana respectiva beneficiaza de incadrare in gradul de handicap accentuat...intrebarea este daca acea comisie care a analizat acel dosar medical care este foarte consistent nu trebuia sa o bage in drepturi de cand s-a stabilit boala.:sorry:
Nu comisia medicala de expertiza are competenta acordarii facilitatilor prevazute de normele in vigoare
Comisia medicala detine autoritatea si competenta strict pentru analizarea documentelor medicale ,eventual actulizarea prin investigatii noi si incadrarea in grad de handicap
Acordarea facilitatilor legal prevazute intra in competenta serviciilor specializate
La cererea titularului deciziei/certificatului de incadrare in grad de handicap ,serviciul specializat va intocmi dosar,in baza caruia vor fi acordate ,incepand cu luna urmatoare inregistrarii dosarului ,la cererea persoanei in cauza facilitatile legal prevazute
Legea prevede acordarea mai multor categorii de facilitati,dintre care detinatorul certificatului de handicap poate opta pentru anumite facilitati
Perfect de acord si multumesc pentru raspuns...insa, intrebarea mea era alta, pe fond : daca conform documentelor medicale, exista posibilitatea ca persoana in cauza sa beneficieze de anumite drepturi retroactiv