Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutiri de impozit pentru crescatorii de albine
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutiri de impozit pentru crescatorii de albine

Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot obtine scutirea de la plata impzitului datorat pe mijlocul de transport autopropulsat inregistrat in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral.
Ce trebuie sa fac pentru a fi scutit de la plata acestui impozit, ce acte trebuie depuse la primarie, etc.?
A mai pus cineva aceeasi intrebare si dupa ce a fost la primarie sa depuna cererea si cu actele doveditoare, a rezolvat.
In 9 februarie 2014 a intrat in vigoare Legea apiculturii 383 din 24.12.2013.Conform aricolului 16 al acestei legi citez,, prin derogare de la prevederile art 263 din Legea nr.771/2003 privind Codul fiscal, mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport,,.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Va multumesc pentru raspuns.
As dori, insa , sa stiu cui ma adresez, Primariei sau Consiliului Local pentru scutirea de impozit?
Catre cei de la primarie.