avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA

1. Va rog sa ma informati despre ce impozite voi plati dupa infiintarea unui PFA pentru asigurari obligatorii.
2. Pot tine eu, evidenta contabila primara pentru profit si cheltuieli pe firma daca am studii economice superioare (dar nu practic).
Cel mai recent răspuns: Jeremy , utilizator 19:09, 14 Noiembrie 2012
In cazul pfa-ului la care tineti contabilitatea in partida simpla si aveti de completat registrul jurnal de incasari si plati si de depus doua declaratii, nu trebuie sa aveti un contract cu un contabil autorizat (daca va pricepeti le completati si depuneti personal).
Ca PFA se plateste trimestrial: impozit 16%, contributie de sanatate 5,5% la venitul net.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Am omis sa va comunic ca eu lucrez intr-o institutie platitoare de CAS, mai este obligatoriu sa platesc aceasta contributie
Nu datorati contributia la cas daca sunteti persoana asigurata la sistemului public de pensii ca urmare a obtnerii de venituri salariale.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Rugaminte mare am. Daca vreti si puteti sa-mi transmiteti baza legala pentru cele discutate mai sus.
Cu mult respect
Florin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite pfa MARISHKA MARISHKA Buna ziua. Am si eu o intrebare. Ca PFA ce taxe si impozite trebuie sa platesc obligatoriu? Va multumesc pentru raspuns. Marina (vezi toată discuția)
Declaratia 200 si 220 la inchirieri raluca.raluca20 raluca.raluca20 In cazul unui contract de inchiriere (casa, teren) trebuie depuse pana la data de 25 mai 2013 declaratiile 200 si 220 sau numai una din ele, avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Hotarare pana in 1 martie andrreyutz andrreyutz daca am hotararea irevocabilă pana in 1 martie pot sa iau toti bani sau in rate ? atasez Aceasta prevedere se aplica doar pentru actele administrative ... (vezi toată discuția)