Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Legea apiculturii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Legea apiculturii

Se poate aplica art. 16 din Legea 383/2014 (legea apiculturii) fara a incalca art.1 alin 3 din Codul Fiscal?
Da. Au fost si altii care au postat aici in forum intrebarea referitoare la scutirea de la plata impozitului. Au depus cererea si cu actele doveditoare la primarie si, cu acea data de depunere, li s-a acordat acea facilitate prevazuta in ART. 16
(1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate înregistrate în circulaţie, care efectuează transportul stupilor în pastoral, sunt scutite de plată taxei asupra mijloacelor de transport.
(2) Prevederile alin. (1) intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.