Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas sotie supravietuitoare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas sotie supravietuitoare

Buna ziua,
Tatal meu a murit anul trecut in noiembrie, era pensionar (58 ani) de circa 7 ani, mama mea nu a mai lucrat din anul 1992, au fost casatoriti de aproape 30 de ani, ce drepturi are in acest caz mama mea cu privire la pensia de urmas? (doar 6 luni ar avea dreptul la pensie?)
Multumesc anticipat.
iosifk, utilizator
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

2. Spuneti-ne luna si anul nasterii mamei dvs. si va spunem cand implineste varsta standard de pensionare.
Multumesc pt raspunsul prompt. Anul nasterii al mamei mele este 09 mai 1961 (53 de ani). Am obs. ca ati subliniat pe tot timpul vietii (evident pana la pensionare) unde ar trebui sa beneficieze de 50% din pensia tatalui meu(teoretic).
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani.

2. - La data cand implineste 62 de ani (9 mai 2023) mama dvs. poate solicita pensionarea pentru limita de varsta.
- Atunci poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii: pensia proprie sau pensia de urmas (egala cu 50% din pensia sotului decedat).