Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare registrul incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare registrul incasari si plati

In cazul unui pfa,in registrul incasari si plati la rubrica plati pot fi trecute si platile la sanatate si pensie? Acestea se scad din venitul brut?
Da. Se trec in RJIP si chitantele cu valoarea platilor anticipate la impozitul pe venit si contributiilor sociale.
Doar contributiile sociale sunt deductibile total conform art. 48 din codul fiscal.
Deci acestea se trec in rubrica plati si se scad la sfarsit de an din venitul brut?
In declaratia venitului pe anul 2013 la rubrica cheltuieli deductibile se trec sumele platite la impozitul pe venit ,la sanatate si la pensie ?
Dupa cum va spuneam si in celalalt raspuns, platile in contul impozitului pe venit sunt nedeductibile fiscal. Celelalte da.
Pentru completarea D200 cititi si instructiunile de completare.
multumesc.informatiile chiar imi sunt de folos.