avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare registrul incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare registrul incasari si plati

In cazul unui pfa,in registrul incasari si plati la rubrica plati pot fi trecute si platile la sanatate si pensie? Acestea se scad din venitul brut?
Cel mai recent răspuns: ionelastr , utilizator 18:03, 25 Martie 2014
Da. Se trec in RJIP si chitantele cu valoarea platilor anticipate la impozitul pe venit si contributiilor sociale.
Doar contributiile sociale sunt deductibile total conform art. 48 din codul fiscal.
Deci acestea se trec in rubrica plati si se scad la sfarsit de an din venitul brut?
In declaratia venitului pe anul 2013 la rubrica cheltuieli deductibile se trec sumele platite la impozitul pe venit ,la sanatate si la pensie ?
Dupa cum va spuneam si in celalalt raspuns, platile in contul impozitului pe venit sunt nedeductibile fiscal. Celelalte da.
Pentru completarea D200 cititi si instructiunile de completare.
multumesc.informatiile chiar imi sunt de folos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa sistem real - plata cas si cass se trece in registrul de incasari si plati? DianaGherea DianaGherea Sunt PFA in sistem real. Nu am angajati. Plata CAS SI CASS se trece in registrul de incasari si plati? Plata CAS este cheltuiala deductibila? Dar plata CASS ... (vezi toată discuția)
Pfa, neplatitor de tva, sistem real, completare d 200 - help! tokiyo tokiyo Buna ziua tuturor, Solicit opiniile dvs. cu privire la urmatoarea situatie: am inceput activitatea ca PFA, traducator, de la 01.09.2010 ( cf. D 220 de la ... (vezi toată discuția)
Contabilitate pfa smioana smioana Buna ziua, Anul trecut am infiintat un PFA in luna ianuarie care are ca obiect de activitate \"Alte transporturi terestre de calatori\". Acum a venit timpul ... (vezi toată discuția)