Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie redactata eronat de doua ori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie redactata eronat de doua ori

Intr-un pr de recurs grefiera greseste calitatea partilor si inverseza recurentul parat cu intimatul reclamant./

Recla-intimat face cerere catre instanta in vederea corect partilor .

Se emite o noua citatie dar nu impune plata taxei de timbru pina la primul termen de catre recurentaul-parat.

Recursul NU ESTE MOTIVAT in termen.

La primul termen dejudecta desi se invoca decatre reclamantul intimat exceptia nulitatii ca nemotivat se da un alt termen (de 30 de zile) pentru citare in vederea
citarii cu taxe de timbru.

care este intrebarea?
Daca este corect sau nu ?
Este legal. Într-un dosar nu se poate discuta nimic până când nu se rezolvă timbrajul. Instanţa are obligaţia să pună în vedere recurentului să timbreze.
Da dar fusese citat cu plata taxei de timbrui insanu erau la dosar pr verbale( dovada )
Nu contează că fusese citat dacă dovada de îndeplinire a procedurii de citare nu se întorsese la dosar. Acea dovadă probează faptul că partea a primit citaţia şi are cunoştinţă de ceea ce i-a pus în vedere instanţa. Dacă ea lipseşte de la dosar, instanţa nu poate trece mai departe.