Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Explicatie sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Explicatie sentinta

Ora estimata: 09:00
Complet: C3
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: În baza art.23 din legea 255/2013 rap.la art.595 NCPP. Admite contestaţia la executare ca urmare a sesizării din oficiu privind pe condamnatul Cozieanu Robert Cătălin. Înlătură sporul de 1 an şi 6 luni închisoare aplicat prin sentinţa penală nr. 277/23.10.2002 pronunţată de Tribunalul Arad, definitivă prin decizia penală nr. 1684/2.04.2004 a Curţii Supreme de Justiţie Bucureşti. Descontopeşte pedeapsa rezultantă de 15 ani închisoare în pedeapsa de 15 ani închisoare aplicată pentru săvârşirea infracţiunii prev.de art.211 alin.2 lit.c cod penal din 1969, art.211 alin.2 1 lit.e cod penal anterior cu aplic.art.37 lit.a cod penal anterior prin sentinţa penală nr.277/23.10.2002 a Tribunalului Arad şi restul de 723 zile rămas neexecutat din pedeapsa de 5 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr.2117/1998 a Judecătoriei Arad. În baza art.6 alin.1 NCP reduce pedeapsa de 15 ani închisoare la maximul special de 12 ani închisoare prevăzut de art.233 rap.la art. 234 alin.3 NCP. În baza art. 43 lit.a NCP adaugă la pedeapsa de 12 ani închisoare restul de 723 zile închisoare rămas neexecutat din pedeapsa de 5 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr.2117/1998 a Judecătoriei Arad, rest cu privire la care s-a revocat beneficiul liberării condiţionate , urmând ca în final condamnatul Cozieanu Robert Cătălin să execute pedeapsa rezultantă de 13 ani şi 358 zile închisoare. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei. Deduce din pedeapsă, din pedeapsa mai sus stabilită durata executată cu începere de la 31.07.2002 la zi. Dispune anularea mandatului de executare nr.298/24.04.2003 emis de Tribunalul Arad şi emiterea unui nou mandat de executare privind pedeapsa rezultantă stabilită prin prezenta sentinţă. În baza art. 275 alin.3 NCPP cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu drept de contestaţie în 3 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică de la 19 martie 2014.
Document: Hotarâre 420/2014 19.03.2014
A fost admisa contestatia la executare ca urmare a sesizarii din oficiu cu privire la condamnatul CRC si:
- a fost inlaturat sporul de 1 an si 6 luni aplicat prin sent pen. 277/2002,
- a fost descontopita pedeapsa rezultanta de 15 ani inchisoare pentru cele doua infractiuni de talharie,
- a fost aplicata legea mai favorabila si si redusa pedeapsa de la 15 ani la 12 ani, restul de 723 de zile inchisoare ramas neexecutat din pedeapsa de 5 ani inchisoare aplicata prin sent pen. nr.2117/1998 a Jud. Arad, rest cu care s-a revocat beneficiul liberarii conditionate, urmand in final sa execute pedeapsa rezultanta de 13 ani si 358 de zile,
- au fost mentinute in rest celelalte dispozitii ale sentintei,
-a fost dedusa din pedeapsa mai sus aratata, durata executata deja cu incepere de la 31.07.2002 la zi,
-a fost anulat mandatul de executare si emis un nou mandat privind pedeapsa aplicata.