Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Mediere, acord autentificat - titlu executoriu sau nu?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Mediere, acord autentificat - titlu executoriu sau nu?

as mai avea o intrebare:un acord de mediere intre doi soti dar care sunt despartiti in fapt,in acel acord de mediere parintii minorului s-au inteles ca tatal sa plateasca 25% din veniturile nete ca alocatie de intretinere!acest acord a fost autentificat la notar!as dori sa stiu daca fiind autentificat reprezinta titlu executoriu si daca poate fi facuta executarea in baza lui,pentru ca mie mi-a fost respinsa cererea de incuviintare executare,pe motiv ca nu constituie titlu executoriu si ca trebuie sa dea judecatoria o hotarare de expedient,nicidecum autetificarea notarului,cu toate ca la judecatorie nu a vrut sa consfinteasca acest acord pe motiv de lipsa de interes pentru ca acordul de mediere autentificat reprezinta deja titlu executoriu!!!ma intreb care judecator a gresit?va multumesc anticipat!!!

Nu au batai de cap. Legea este prost data si de aceea exista multe probleme.
Spre exemplu, era foarte simplu sa se prevada si ipoteza procedurala in care erati dvs. si sa fi mers direct la notar ( asa cum este procedura divortului la notar) dar in mod absurd legiuitorul nu a gandit aceasta posibilitate.

Nu stiu ce a avut in cap avocata dvs. dar daca mergeati la notar probabil ca nu a inteles ca nu va putea sa fie titlu executoriu prin notar.

In ce oras s-a intamplat ceea ce relatati?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat