Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

in urma decesului sotului, soacra mea a mostenit jumatate din apartamentul acestuia iar cealalta jumatate i-a revenit sotului meu, prin testament. sotul meu a murit, s-a facut succesiunea intre mine sotia, copilul nostru si soacra mea. eu si copilul avem acum jumatate iar soacra mea, cealalta jumatate. in cazul mortii soacrei mele, ea mai avand un copil (fratele sotului meu), jumatatea ei ramane copilului pe care il mai are sau aceasta jumatate a ei se imparte intre copilul ei si copilul meu, nepotul ei, adica copilul baiatului ei care a murit?
multumesc!
Partea soacrei dvs va fi mostenita in mod egal de fiul ei si copilul dvs.
un mediator, avocat de profesie, mi-a spus ca doar copilul soacrei ramas in viata este mostenitor. copilul meu nu mai are dreptul la ceva din aceea parte de casa. care este art care reglementeaza asta, stiti cumva?
Art. 965
Prin reprezentare succesorala, un mostenitor legal de un grad mai indepartat, numit reprezentant, urca, in virtutea legii, in drepturile ascendentului sau, numit reprezentat, pentru a culege partea din mostenire ce i s-ar fi cuvenit acestuia daca nu ar fi fost nedemn fata de defunct sau decedat la data deschiderii mostenirii.
multumesc frumos!