avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pana la divort ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pana la divort ...

Ma numesc razvan , si tatal meu este alcoolic, face scandal in casa, strica diferite obiecte..tranteste , tipa, nu a dat in noi (eu si mama) dar nu se stie niciodata ce e in capul lui si ce urmeaza sa faca. La ultima cearta a stricat iar prin casa si noi am reusit sa iesim si am chemat politia..care l-a dus la un spital pentru dezalcolizare, bine ca ajuns acolo si-a dat seama ca urmeaza sa il interneze si a amenintato pe mama (ca nu va mai locui in oras dupa ce iese si diferite altele) dar a2a zi mama s-a dus la el cu mancare, schimburi, adica a avut grija de el, dar repet nu se stie ce va face cand va iesi. Doctorul nu este chiar de treaba, si a facut o anumita afirmatie prin i-a spus tatalui ca il externeaza cand vrea mama, si cand mama s-a prezentat la el si l-a intrebat acesta a inceput sa rada si sa spuna ca a zis asa ca sa il sperie pe tata, dar nu s-a speriat, mai tare s-a enervat.
Am auzit de la cineva ca se poate vorbi cu un..jurist sau nu stiu exact , si a zis ca cineva de genul acesta poate vorbi si se poate ca sa il dea afara din casa si posibil si interdictie pentru a nu se apropia la o anumita distanta de mine si mama. Apartamentul este pe numele ambilor parinti.
Astept orice raspuns , orice parere, orice numai sa ma ajuti. Multumesc frumos .
Ultima modificare: Luni, 27 Aprilie 2009
razvannu, utilizator
E posibila , intr-adevar , evacuarea sotului turbulent , pt motive bine intemeiate , actiuni de degradare (care conduc si la infractiunea de distrugere ), certuri constante , pe calea ordonantei presedintiale (masura vremelnica , ce se judecata de urgenta si cu precadere , presupune justificarea unei situatii urgente )

Insa , cu o conduita repetata a acestuia , si chiar cu cea existenta , poate fi incidenta aceasta ordonanta.
Puteti depune o plangere penala la Politie ,pt savarsirea infractiunii de distrugere , daca va mai exista aceasta fapta, iar inscrisul poate fi folosit in procesul de divort , va fi graitor pt comportamentul defectuos al tatalui.

Proba testimoniala va atesta dependenta acestuia de alcool , care , probabil ca a destramat grav relatiile de familie.

Succes.;)
Ultima modificare: Luni, 27 Aprilie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Sunt de acord in parte cu Ioana Stoica,totusi pana la divort este o cale lunga!!!Ganditiva la faptul ca mama dv. il iubeste pe tatal dv.,cred ca si dv. il iubiti.Din pacate viata iti ofera surprize!!!Cred mai degraba ca este cazul sa purtati o discutie serioasa in trei!!!Tatal dv. sotul mamei,are nevoie de ajutor psiho-medical specializat.Daca il convingeti de acest aspect,daca il sprijiniti ,atunci se va vindeca!!!In ultima faza apelati la Instanta!!!
Sigur ca aceasta persoana poate primi , daca va accepta un ajutor , consiliera psihologica , prin care ar identifica si problemele relatiei de cuplu.

Insa daca mama va decide ca nimic nu o mai motiveaza sa ramana in acest mariaj , se poate adresa instantei de judecata.

E important ca , inainte de a lua o decizie radicala, mama sa aiba in vedere toate elementele situatiei de fapt (sunt convinsa ca au existat si aspecte pozitive ale acestei relatii, decizia , este , insa , numai a a sotiei.)

Succes.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partajare in caz de divort Buna ziua. Vorbesc in numele mamei mele- Sunt casatorita de aproape 20 de ani si vreau sa stiu in caz de divort, la partaj, cum se procedeaza tinand cont ca ... (vezi toată discuția)
Evacuare sotului turbulent roxanadumitru roxanadumitru as dori sa stiu, daca se poate si in ce masura ar avea castig de cauza problema ce urmeaza a fi expusa. tatal meu este un om extrem de turbulent, ne-a facut ... (vezi toată discuția)
Dezalcolizare moranduzza moranduzza Buna ziua! A-si dori sa stiu ce se poate face in privinta unei persoane care este dependenta de alcool si nu recunoaste, dar care a devenit foarte violent atat ... (vezi toată discuția)