Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pana la divort ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pana la divort ...

Ma numesc razvan , si tatal meu este alcoolic, face scandal in casa, strica diferite obiecte..tranteste , tipa, nu a dat in noi (eu si mama) dar nu se stie niciodata ce e in capul lui si ce urmeaza sa faca. La ultima cearta a stricat iar prin casa si noi am reusit sa iesim si am chemat politia..care l-a dus la un spital pentru dezalcolizare, bine ca ajuns acolo si-a dat seama ca urmeaza sa il interneze si a amenintato pe mama (ca nu va mai locui in oras dupa ce iese si diferite altele) dar a2a zi mama s-a dus la el cu mancare, schimburi, adica a avut grija de el, dar repet nu se stie ce va face cand va iesi. Doctorul nu este chiar de treaba, si a facut o anumita afirmatie prin i-a spus tatalui ca il externeaza cand vrea mama, si cand mama s-a prezentat la el si l-a intrebat acesta a inceput sa rada si sa spuna ca a zis asa ca sa il sperie pe tata, dar nu s-a speriat, mai tare s-a enervat.
Am auzit de la cineva ca se poate vorbi cu un..jurist sau nu stiu exact , si a zis ca cineva de genul acesta poate vorbi si se poate ca sa il dea afara din casa si posibil si interdictie pentru a nu se apropia la o anumita distanta de mine si mama. Apartamentul este pe numele ambilor parinti.
Astept orice raspuns , orice parere, orice numai sa ma ajuti. Multumesc frumos .
razvannu, utilizator
E posibila , intr-adevar , evacuarea sotului turbulent , pt motive bine intemeiate , actiuni de degradare (care conduc si la infractiunea de distrugere ), certuri constante , pe calea ordonantei presedintiale (masura vremelnica , ce se judecata de urgenta si cu precadere , presupune justificarea unei situatii urgente )

Insa , cu o conduita repetata a acestuia , si chiar cu cea existenta , poate fi incidenta aceasta ordonanta.
Puteti depune o plangere penala la Politie ,pt savarsirea infractiunii de distrugere , daca va mai exista aceasta fapta, iar inscrisul poate fi folosit in procesul de divort , va fi graitor pt comportamentul defectuos al tatalui.

Proba testimoniala va atesta dependenta acestuia de alcool , care , probabil ca a destramat grav relatiile de familie.

Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Sunt de acord in parte cu Ioana Stoica,totusi pana la divort este o cale lunga!!!Ganditiva la faptul ca mama dv. il iubeste pe tatal dv.,cred ca si dv. il iubiti.Din pacate viata iti ofera surprize!!!Cred mai degraba ca este cazul sa purtati o discutie serioasa in trei!!!Tatal dv. sotul mamei,are nevoie de ajutor psiho-medical specializat.Daca il convingeti de acest aspect,daca il sprijiniti ,atunci se va vindeca!!!In ultima faza apelati la Instanta!!!
Sigur ca aceasta persoana poate primi , daca va accepta un ajutor , consiliera psihologica , prin care ar identifica si problemele relatiei de cuplu.

Insa daca mama va decide ca nimic nu o mai motiveaza sa ramana in acest mariaj , se poate adresa instantei de judecata.

E important ca , inainte de a lua o decizie radicala, mama sa aiba in vedere toate elementele situatiei de fapt (sunt convinsa ca au existat si aspecte pozitive ale acestei relatii, decizia , este , insa , numai a a sotiei.)

Succes.;)