Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pact comisoriu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pact comisoriu

Se incheie un contract de inchiriere pe o perioada de 3 ani intre proprietar, SC X SRL si chirias SC Y SRL. Chiriasul foloseste 3 luni spatiul dupa care paraseste imobilul inchiriat, fara nici o notificare, fara nimic.
SC X Srl i-l notifica ca este dator cu chiria si il da in judecata cu actiune in pretentii. Dupa 2 luni de cand a parasit spatiul, chiriasul formuleaza actiune in rezilierea contractului de inchiriere, cu motivarea ca spatiul inchiriat nu este dotat pentru a putea fi folosit in activitatea economica pe care o desfasoara. Actiunea in reziliera contractului este introdusa la Judecatorie, SC X Srl, invoca exceptia necompetentei materiale a Judec si dosarul este trimis la Tribunal ( dupa 5 luni).
Intre timp, deoarece SC X SRL a gasit alt chirias, notifica pe SC Y Srl ca va proceda la rezilierea unilaterala a contractului, conform clauzelor contractuale, care suna cam asa:
ART.V LOCATORUL isi rezerva dreptul de a cere rezilierea unilaterala a contractului pentru motive de neplata si plata de daune interese in termen de 15 ( cincisprezece ) zile de la neplata chiriei, precum si evacuarea silita fara somaţie a LOCATARULUI.

ART.X REZILIEREA CONTRACTULUI
- prin acordul parţilor
- prin neachitarea la timp a datoriilor de către LOCATAR către furnizori si către LOCATOR.
1. In opinia D-vs, aceste clauze pot fi apreciate ca fiind pact comisoriu de grad IV?
2. Daca da, instanta trebuie sa constate ca contractul este reziliat de dreptsau trebuie administrate probe?
3.Data de la care contractul este reziliat este: data de la care chiriasul a formulat cererea de reziliere sau data de la care proprietarul a hotarat rezilierea unilaterala

"locatorul isi rezerva dreptul de a cere rezilierea unilaterala a contractului (...) si evacuarea chiriasului" cui? instantei? va solicit sa modificati aceasta clauza contractuala cu " contractul se reziliaza de drept, fara punerea in intarziere a locatarului, in conditiile in care acesta nu-si indeplineste obligatiile de plata in termen de 15 zile (mai bine treceti 30 zile) de la data stabilita pentru plata chiriei.
In cazul dumneavoastra consider ca rezilierea contractului va opera de la data ramanerii definitive a hotararii emise de instanta investita a judeca cererea de reziliere. asa cum a fost formulat contractul prevad si o alta cerere in evacuare.
actiunea locatarului nu o vad cu sanse prea mari de reusita in conditiile in care acesta nu a avut obiectiuni la data primirii spatiului
luminel a scris:

Intre timp, deoarece SC X SRL a gasit alt chirias, notifica pe SC Y Srl ca va proceda la rezilierea unilaterala a contractului, conform clauzelor contractuale, care suna cam asa:
ART.V LOCATORUL isi rezerva dreptul de a cere rezilierea unilaterala a contractului pentru motive de neplata si plata de daune interese in termen de 15 ( cincisprezece ) zile de la neplata chiriei, precum si evacuarea silita fara somaţie a LOCATARULUI.

ART.X REZILIEREA CONTRACTULUI
- prin acordul parţilor
- prin neachitarea la timp a datoriilor de către LOCATAR către furnizori si către LOCATOR.

1. In opinia D-vs, aceste clauze pot fi apreciate ca fiind pact comisoriu de grad IV? 2. Daca da, instanta trebuie sa constate ca contractul este reziliat de dreptsau trebuie administrate probe?
3.Data de la care contractul este reziliat este: data de la care chiriasul a formulat cererea de reziliere sau data de la care proprietarul a hotarat rezilierea unilaterala

În niciun caz nu poate fi vorba despre un pact comisoriu de grad IV. Conţinutul articolului citat nu face decît să reproducă prevederea legală cu privire la dreptul creditorului de a cere instanţei rezilierea contractului.
Rezilierea va fi una judiciară. Instanţa nu va constata rezilierea /ca în cazul pactului de gr.IV), ci va pronunţa rezilierea.

Liviu S.Bordaş