Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

sotul a decedat in 2010 am dezbatut sucesiunea inainte de a se impli 2 ani si copii au renuntat .Intrebarea mea e cind voi deceda eu copii mei vor intra la succesiune cu rudele de grad 1 a sotului meu ??mai au dreptul sa participe la sucesiunii in urma decesului bunicii de pe tata??
Daca raspunsul e nefavorabil copiilor mei cum sa procedez ??
Va multumesc.

Daca sunt si copii sotului vin la mostenire dupa bunica (mama sotului) pentru partea ce i-ar fi revenit sotului. La decesul dvs. vin la mostenire numai copii nu si rudele sotului.
Copii dvs. vin toti la mostenire.
Ii inlatura pe toti ceilalti care nu sunt descendentii dvs.
VA MULTUMESC
Masa succesorală v-a fost atribuită în întregime? În mod normal, renunţarea descendenţilor a deschis calea la succesiune a fraţilor şi surorilor soţului decedat, care, dacă au acceptat succesiunea, moştenesc averea rămasă după soţ alături de dumneavoastră.

La decesul dumneavoastră, tot ceea ce veţi avea în patrimoniu va fi moştenit de copiii dumneavoastră, dacă vor accepta succesiunea.
DA.EU AM DEVENIT UNICA MOSTENITOARE.SOTUL A DECEDAT IN 2010 .LA NOTAR NU MI A SPUS NIMIC ASA CA TOATE MI AU RAMAS MIE.IMI ERA FRICA PENTRU COPIII MEI SA NU PIARDA EI.DAR DIN MOMENT CE E TRECUT TOTUL PE MINE AM INTELES CA ,EI VOR FI MOSTENITORII MEI SI NU FRATII SOTULUI