Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mesaje obscene si amenintatoare pe telefon
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mesaje obscene si amenintatoare pe telefon

buna ziua.de 2 luni primesc mesaje obscene si de amenintare pe telefonul mobil .cunosc expeditorul si as dori sa stiu ce as putea face impotriva acestei persoane pentru a inceta cu mesaje.multumesc anticipat de raspuns si va doresc o zi placuta in continuare
Mergeti la politie si depuneti plangere.
Noul Cod Penal pedepseste cu inchisoare de la 1 la 6 luni hartuirea prin mesaje, telefoane sau urmarire.

Potrivit articolul 208, alineatul 2,"efectuarea de apeluri telefonice sau comunicari prin mijloace de transmitere la distanta, care, prin frecventa sau continut, ii cauzeaza o temere unei persoane, se pedepseste cu inchisoarea de la o luna la trei luni de inchisoare sau cu amenda, in cazul in care fapta nu constituie o infractiune mai grava".

Precum actiunea penala se pune in miscare doar dupa ce persoana vatamata depune plangere, daca cunoasteti persoana, puteti depune plangere impotriva acesteia. Succes.
va multumesc frumos de raspuns . o duminica placuta
multumesc frumos de raspuns . o zi placuta in continuare