Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 101

buna ziua, am 2 cazuri la care va cer ajutor:
1) societatea, datorita cifrei de afaceri, este in anul 2013 platitoare de impozit la profit,(ca si pana in trecut).
Care situatie din cele 10, aleg ptr.completarea D101?#-o
2) societatea a depus D101 la ian.2013, din fev.2013 este platitoare de impozit micro, in august 2013 depaseste pragul si trece la imp.profit.
Care situatie din cele 10, aleg ptr.completare D101?
Va multumesc,
Ati trecut la impozit pe profit incepand cu 01.07.2013-deci cu trim.3 2013.Varianta cu trim.3 o alegeti.
Va multumesc, d-na Simona,
dar pentru prima intrebare, ce sa aleg? cea cu impozit la profit total?
Parerea mea este ca alegeti punctul 6."An 2013 (per.02-12), scadenta 25.03.2014 - PJ rom.care trec de la micro la profit - cf. art.112^6".( asta daca nu va incadrati la art.112 ^2 alin. 6 din CF)
ART. 112^6 din CF "Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau venituri din consultanţă şi management.
Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre limitele prevăzute în prezentul articol, luând în considerare veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv."

Elis Ismail, Contabil
va multumesc, d-na Elisica,
dar referitor la ce varianta sa aleg pentru impozit la profit, daca aleg varianta 02-12.2013, ce fac cu ian.2013,? pentru ca nu sa facut D101 la ian.2013, societatea NU a trecut la micro,(a fost tot timpul la profit).
In situatia cand societatea a platit impozit pe profit tot anul alegeti punctul 1."An >=2012, scadenta 25.03.AAAA, unde AAAA=an+1 - imp.pe profit".
Elis Ismail, Contabil