Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Urmarire bunuri in Romania pentru credit in Spania
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Urmarire bunuri in Romania pentru credit in Spania

Buna ziua,am o ipoteca luata in Spania pentru o casa pe care am pus-o in vanzare ...dar data fiind situatia,nu s-a vandut.
In scurt timp nu o sa mai pot plati rata la banca.Banca spaniola ar putea sa-mi urmaresca bunurile din Romania pentru a plati datoria? sau care este procedura?
Va multumesc :)
Depinde cu cat ramaneti datoare dupa ce se va vinde casa. Costa destul de mult sa va caute si sa va execute in Romania.
Va multumesc,eu as vrea sa ii conving sa o dau in "dacion en pago" si nu stiu daca o sa reusesc...fiind deja in Romania nu as vrea decat sa merg ca sa semnez actele sa le dau cheile,si sa ma achite de datorie.Credeti ca e posibil,si daca nu,la noi exista vreun caz de acest gen?
Multumesc mult
nu stiu daca e posibil, vorbiti la banca cu care aveti contract. Daca imobilul nu valoreaza peste valoarea de achitat, nici acolo nu cred sa fie de acord.

Adriaaa a scris:
Credeti ca e posibil,si daca nu,la noi exista vreun caz de acest gen?

Da exista si cazuri si legislatie in acest sens, depinde doar de valoarea sumei de executat, daca merita sau nu pentru banca respectiva sa se puna in miscare.