Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit semiremorca
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit semiremorca

Buna ziua. Am si eu o intrebare: cum se impoziteaza o semiremorca ? Conform art 263 alin 4 sau 5 sau 6? Multumesc!:sorry:
Depinde de modul în care este înregistrată semiremorca.
Potrivit punctului 152^2 din normele de aplicare ale art.263 cod fiscal:
[ link extern ]

"115^2. (1) Dacă mijlocul de transport, înregistrat, nu are caracteristicile unui autovehicul, nu intră sub incidenţa prevederilor art. 263 alin. (2), (4), (5) sau (6) din Codul fiscal, în vederea stabilirii impozitului pe mijloace de transport, fiind considerat utilaj.
(2) Dacă mijlocul de transport, înregistrat, este prevăzut cu roţi şi axe fără a avea autopropulsie se impozitează conform art. 263 alin. (6) din Codul fiscal, pentru categoria remorci, semiremorci sau rulote.
(3) Dacă mijlocul de transport, înregistrat, este prevăzut cu roţi, axe şi autopropulsie, impozitul se stabileşte conform art. 263 alin. (2), (4) sau (5) din Codul fiscal, după caz."
La primarie mi-au spus ca este considerata combinatie de autovehicul . Nu sunt de accord cu asta. daca ar fi asa atunci semiremorca este atasata la un cap tractor si nu mai platesc impozit separat pt cap tractor ci in combinatie cu semiremorca. Ea este un vehicul fara sistem de propulsie.