Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii la stat, debitorul mort
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii la stat, debitorul mort

Mama mea a murit acum 6 ani, in 2008. A fost medic la Basarabi, Constanţa, iar cabinetul medical era pe numele ei, CMI. Am primit vineri o recomandată de la fisc, cu niste sume de plătit. Am fost să văd despre ce e vorba şi am avut neplăcuta surpriză să aflu că avem de plată 8000 ron, 1500 impozit pe 2003,2004,2005, iar diferenţa penalizări, adică 6000 ron. Am întrebat cum este posibil ca o somaţie emisă în 12 iulie 2012 să fie trimisă după aproape 2 ani şi dacă sumele nu sunt prescrise. Nu am primit răspuns, asta e suma asta trebuie să plătim. Tatăl meu mi a spus că are o hârtie de la financiar din care rezultă că mama nu are nici o datorie de plătit pentru cabinetul medical. Am spus asta doamnei de acolo şi mi a răspuns că asta nu ne scuteşte de plată, că ea nu ştie ce hârtie e aia ,să vin cu ea, dar datoria trebuie plătită. Ce trebuie să fac mai departe? Sumele reprezintă impozit pe venit din activităţi independente
Deocamdata nu aveti ce plati ca nu e datoria dvs. Depuneti ce act ziceti ca aveti si o copie dupa certificatul de deces.