Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inscrisuri noi sa invoc la Revizuire ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inscrisuri noi sa invoc la Revizuire ?

Impotriva unei actiuni de Uzucapiune,
daca formulez o actiune de Revizuire, care are la baza inscrisuri noi,
recent descoperite, cum este mai bine ?

1. Am o Adeverinta data de catre CAP - din care rezulta ca:
CAP-ul a luat bunicilor mei doar 1/2 din teren,
adica doar gradina, cam cat ar tine aceasta cred,
intrucat locul /terenul unde se afla curtea cu 2 case in care locuiau 2 familii,
copii bunicilor, respectiv, tatal si matusa mea,
nu au fost luate de CAP.

- sa invoc un inscris din care sa rezulte ca terenul in litigiu - era un teren CAP, ce era dat in folosinta bunicilor mei, ca si lot ajutator, si nu putea fi uzucapat ?
( daca nu ma insel, erau 2 Legi - care spuneau ca:
daca vecinul detinea terenul bunicilor mei inainte de anul 1974,
chiar daca terenul era CAP, as pierde procesul si terenul ocupat abuziv de catre vecin, fara niciun titlu ).

sau ar fi mai bine:

2. - sa invoc un inscris din care sa rezulte
ca proprietari ai terenului in anii 1974 -1980 erau bunicii mei,
iar municipiul, ca si parat, nu are ce cauta in proces,
intrucat nu putea sa fie proprietarul acelui teren,
si pentru ca nu are calitate procesuala pasiva ?
Recent, de la Consiliul Judetean mi s-a eliberat un document din care rezulta ca la Sistematizarea din anii 1975-1980, cand s-au facut investitii
prin construire bulevard si trotuare, prin canalizari apa potabila si reziduala,...,
ca si proprietari ai terenului ( din care a fost luata abuziv o bucata de catre vecin)
erau bunicii mei.

Cum trebuie sa fac actiunea de Revizuire = ce acte trebuie sa invoc,
ca sa castig procesul impotriva familiei vecine
care o formulat o actiune de Uzucapiune impotriva municipiului
si in care eu sunt intervenient principal, ca mostenitor dupa bunici ?

Orice act veti depune trebuie sa formulati cererea de revizuire in termen de 30 de zile de la data cand ati obtinut actul nou. Dvs. nu puteti invoca lipsa calitatii procesuale pasive a altei persoane.
Dar daca tatal ( matusa intre timp a decedat ) a fost parte = intervenient principal
in actiunea de Uzucapiune a vecinului formulata impotriva Primariei
a rezultat o hotarare judecatoreasca a carei Revizuire o cere,
va putea invoca exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a municipiului /Primariei ?

Bineinteles, avand in vedere situatia juridica in timp a terenului.
muraruelena a scris:

Impotriva unei actiuni de Uzucapiune,
daca formulez o actiune de Revizuire, care are la baza inscrisuri noi,
recent descoperite, cum este mai bine ?

am intels ca primaria va elibereaza ceea ce doiti dvs...si asta-i bunaX-(

insa uzucapiunea este un mod originar, retroactiv si constitutiv de drepturi...bazat pe posesie

sansele in revizuire sunt zero, dupa parerea mea

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu Primaria nu imi elibereaza nimic !
Abia acum voi putea dovedi cu acest inscris nou ca
municipiul = Primaria nu a fost proprietarul terenului uzucapat de vecin.
Din actul nou rezulta ca proprietari au fost bunicii mei.

1. - Citisem undeva ca pe timpul cat terenul era CAP,
iar bunicii aveau terenul ca lot ajutator,
acest lucru nu inseamna ca aveau in posesie si in folosinta acest teren ?
Iar vecinul nu putea avea o posesie adevarata ?

2. - Odata ce bunicii era proprietari, acest lucru nu inseamna ca posesia terenului au avut-o acestia ?
3. - iar CAP-ul /municpiul = Primaria - nu putee fi proprietare ale terenului in acea perioada ?
4. - daca bunicii mei erau proprietari ai terenului uzucapat,
cu acest act nu pot dovedi ca actiunea a fost indreptata impotriva unei persoane care nu putea avea calitate procesuala pasiva, pt. ca nu avea calitatea de proprietar al terenului in litigiu ?
5. - Voi castiga actiunea ? Ce va trebui sa fac ?