avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura care contine 4426 din vama
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura care contine 4426 din vama

Buna seara
as vrea sa va intreb cum se inreg o facture care contine tva platit in vama si taxe vamale
la taxe vamale am optiune de tva 24%, iar la tva 4426 nu am optiune

nu stiu cum se inreg in decontul de tva, cum trebuie sa apara aceasta facture in jurnal
6xx-401 marfa
4426 446.XX tva ul
447 5121 plata tva ului
DVI se inregistreaza astfel

-inregistrare achizitie

371 = 401
"Marfuri" "Furnizori"

-inregistrare cheltuieli accesorii (transport, asigurare, depozitare, etc), care se cuprind in valoarea marfurilor:

371 = 401 - cheltuieli de transport, asigurare etc.
"Marfuri" "Furnizori"
- inregistrare taxe vamale, comision vamal daca se percep, care fac parte tot din baza de impozitare a marfurilor

371 = 446 - taxe vamale, comision vamal
"Marfuri" "Alte impozite, taxe
si varsaminte asimilate"

- plata TVA in vama:

4426 = 5121 taxa pe valoare adaugata
"TVA deductibila" "Conturi la banci in lei"

- plata taxelor vamale, comision vamal:
446 = 5121
"Alte impozite, taxe "Conturi la banci in lei".
si varsaminte asimilate"

Numai dupa achitarea TVA in vama, in baza declaratiei vamale de import, operatiunea trebuie evidentiata in jurnalul pentru cumparari. In baza acestui document se completeaza si se depune la organul fiscal decontul de TVA cod 300 in care se evidentiaza suma TVA achitata in vama pentru care s-a exercitat dreptul de deducere TVA la randul 22 denumit Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu contul 446 florinat florinat Buna ziua, As dori sa stiu cum anume se inreg. taxele vamale? Eu am gasit formulele 371=446 si apoi plata : 446=5121, dar mie programul imi ia automat ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile achizitii china toareanelia toareanelia Achizitionam din China echipamente de joaca , platesc in vama TVA , acest TVA cum va fi inregistrat in contabilitate , cu valoarea platita in vama se poate ... (vezi toată discuția)
Nelamurire laci73ro laci73ro buna ziua poate sa-mi detalieze si mie cineva care sunt elementele care intra dpdv fiscal si contabil in evaluarea stocurilor multumesc ;) (vezi toată discuția)