Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Exprimarea optiunii politice a functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Exprimarea optiunii politice a functionarului public

Intr-o sesizare catre o institutie publica ierarhic superioara celei in care isi desfasoara activitatea,in afara orelor de program si nu in timpul exercitarii atributiilor de seviciu,un functionar public isi exprima o opinie politica.Ii poate fi defavorabil faptul ca semneaza indentificandu-se ca si consilier?Poate fi sanctionat administrativ ,avand in vedere ca fapta s-a comis acum un an iar reclamantul a sesizat comisia de disciplina la un an de la comitere? Daca poate fi sanctionat ,care-i maximul sanctiunii?Va multumesc!
Art. 10 din Legea nr. 7/2004, privind codul de conduita al functionarilor publici nu interzice dreptul la opinie in maniera in care este relatat mai sus...
"Activitatea politica
Art. 10
In exercitarea functiei publice, functionarilor publici le este interzis:
a) sa participe la colectarea de fonduri pentru activitatea partidelor politice;
b) sa furnizeze sprijin logistic candidatilor la functii de demnitate publica;
c) sa colaboreze, in afara relatiilor de serviciu, cu persoanele fizice sau juridice care fac donatii ori sponsorizari partidelor politice;
d) sa afiseze, in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice, insemne ori obiecte inscriptionate cu sigla sau denumirea partidelor politice ori a candidatilor acestora."
Va multumesc pentru raspuns!