avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Relatii intime cu minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Relatii intime cu minora

Buna seara, v-as ruga daca imi puteti explica ce as pati in urmatoarea problema:
Daca se intampla ca un baiat 21 de ani sa faca sex cu o fata de 17 ani nefortata, baiatul ar putea pati ceva?
Cel mai recent răspuns: creative5510 , utilizator 22:20, 29 Martie 2014
Nu raspunde penal.
Dar parintii fetei se pot supara...
Si daca ar merge la politie, nu ar putea depune plangere pe motiv de influenta?
Plângerea nu va avea rezultatul dorit de părinții fetei, întrucât, ea are 17 ani, nu ați constrâns-o și, oricum nu părinții fetei ar fi îndreptățiți să depună plângere.
Poate așteptați totuși majoratul fetei,în cazul în care ,,fapta,, încă nu s-a petrecut, dacă are părinți așa dificili.
Daca au influienta e posibil sa va acuze de viol...
Si lucrurile se pot complica...
Legally_aid fapta nu s-a petrecut, incerc sa ma informez. Multumesc de ajutor
Daca fata ar fi inregistrata/filmata cand accepta relatii intime nu cred ca ar mai putea face ceva, nu?

Alte discuții în legătură

Este legal daca intretin relatii sexuale cu o fata care are 15 ani impliniti? ContSters140043 ContSters140043 Buna ziua! Am o prietena care are 15 ani impliniti(e virgina), eu am aproape 20(nu sunt virgin)si imi spune mereu ca doreste sa o facem dar am o oarecare teama ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori cry_ana cry_ana numele meu este amalia si am nevoie de o lamurire cu privire la cazuri de corupere de minori. un ex: cand este vorba de corupere de minori?daca fata are 17 si ... (vezi toată discuția)
Postarea de material video cu continut sexual pe site-uri de profil ContSters329725 ContSters329725 Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu o chestiunea. Am o amica (25 de ani) si care in anul 2013 a avut o relatie cu un baiat (26 ani) si baiatul a ... (vezi toată discuția)