Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Postarea de material video cu continut sexual pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Postarea de material video cu continut sexual pe site-uri de profil

Buna ziua.

Va rog daca ma puteti ajuta cu o chestiunea.

Am o amica (25 de ani) si care in anul 2013 a avut o relatie cu un baiat (26 ani) si baiatul a filmat unul dintre actele sexuale fara ca fata sa stie. Acum cateva zile am gasit materialul postat pe toate paginile porno, cred ca sunt cel putin 20 de site-uri pornografice. Materialul a fost filmat pe ascuns in apartamentul baiatului.
Eu am sfatuit-o sa se duca la politie si sa ii faca plangere penala, sa deschida urmarirea penala. Pe site-uri, baiatul si-a pus numele complet ca persoana care a adaugat video-ul.

Doresc sa va intreb care sunt procedurile exacte, care este articolul de lege din codul penal sau din cadrul codului de procedura penala. Cazul poate sa fie penal sau civil? Poate interveni politia pe parte penala?

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi legale, inclusiv articolelel de lege.

Se pote face plangere pe articolul 1 - 7 CP, sau articolul 226 CP, violarea vietii private?
ContSters329725, utilizator
Exista dreptul la imagine, iar pentru a filma pe cineva intr-un spatiu casnic trebuie permisiune din partea cui a fost filmat. In cazul in care ea a consimtit la filmari, atunci cel care a filmat are drepturi de autor pentru film si-l poate vinde sau publica unde vrea muschii lui. In cazul in care ea n-a consimtit ar fi cuvantul lui contra cuvantului ei. Sigur, ea poate face plangere dar nu stiu precis ce urmari va avea plangerea, deoarece pentru Politie este dificil de aflat adevarul daca ea a consimtit sau nu la filmari.
Dreptul la propria imagine: art. 73 - Cod Civil.

Pe mine ma intereseaza pe partea penala, se poate depunde sesizare, pentru inceperea urmaririi penale, tinand cont ca s-a postat la adresa unei persoane.

In acelasi timp as dori sa stiu daca cazul poate sa ramana confidential, fata de familie, adica sa nu fie anuntata familia fetei sau se se faca public. Politia, respectiv procurorul poate pastra confidentialitatea? Cum poate obliga autoritatile pe baiat sa searga materialelel de pe net, le poate sterge e?

Mi-as dori sa-mi raspunda si un moderator sau administrator de site, eventual un avocat, pe speta strict legala.
ContSters329725, utilizator
In prima faza va recomand sa trimiteti o notificare catre administratoriul site-ului respectiv sa blocheze accesul la material, avand in vedere ca v-au fost incalcate drepturile.
Domnul Avocat.

Site-urile sunt si din romania, spania, italia, cu acces din romania. Stiu ca pentru atentionarea administratorului este nevoie si de dovezi.

Cum se poate actiona legal? Cred ca penal e indicat, pe civil iar e complicat, trebuie bani sa actionezi ca parte civila. Fata nu are bani sa se judece si nu vrea sa afle familia ca fostul prieten a put pe net o filmare cu o camera ascunsa. O si inteleg.

Va rog ce se poate face?
ContSters329725, utilizator
Depuneti si plangere penala dar este posibil sa dureze pana se vor lua anumite masuri, din acest motiv v-am sfatuit sa trimiteti notificari in primul rand.