avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie utilaj fonduri europene nerambursabile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie utilaj fonduri europene nerambursabile


Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca am efectuat corect inregistrarile pentru achizita unui utilaj din fonduri europene
In luna martie 2011 se incheie un contract cu o firma de consultanta pentru accesarea unuor fonduri nerambursabile 100% pentru achizitia unui utilaj.In luna iulie se obitine un credit de la banca se achizitioneaza utilajul.
In luna octombrie se aproba proiectul si se obtin banii.
Suma incasata este valoarea utilajului mai putin tva-ul care nu a fos cheltuiala eligibila.
Am efectuat urmatoarele inregistrari

Inregistrarea aprobarii primiri banilor :4451 = 4751
primirea creditului 5121=5191
inregistrarea achizitiei utilajului: 2131 =404
4426 =404
plata utilajului(factura) 404 = 5121
inregistrarea primirii banilor 5121 = 4451
rambursarea creditului 5191=5121

amortizarea lunara 6811 =2813
reluare la venituri lunar la mivelul amortizarrii 4751=7584
Intrebarea mea este am avut dreptul la deducere tva din factura de achizitie utilaj si sa-l compensez cu tva-ul de plata din lunile urmatoarea,avand in vedere ca atunci can am primit banii suma incasata a fost mai putin tva-ul?

Va multumesc,

Alte discuții în legătură

Contabilitatea fondurilor europene FREDU FIN FREDU FIN Cum se tine contabilitatea fondurilor europene/ fonduri nerambursabile? (vezi toată discuția)
Achizitie utilaje agricole cu fonduri nerambursabile teodor_teo65 teodor_teo65 Va supun atentiei urmatoarea speta: Societatea mea a procurat utilaje prin intermediul unui imprumut pentru agricultura din fonduri FEADR. Acestea au fost ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila cabinet stomatologic PopCristi PopCristi cabinetul stomatologic lucra cu casa de sanatate. As vrea sa va intreb daca facturile pe care le emitem catre casa de sanatate le pot intregistra pe 704 la fel ... (vezi toată discuția)