avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie utilaje agricole cu fonduri nerambursabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie utilaje agricole cu fonduri nerambursabile

Va supun atentiei urmatoarea speta:
Societatea mea a procurat utilaje prin intermediul unui imprumut pentru agricultura din fonduri FEADR. Acestea au fost achizitionate de la IPSO (facturile sunt fara TVA). In baza parteneriatului dintre IPSO si BNP Paribas aceasta din urma a pus la dispozitia societatii mele un credit cu care a fost achitata integral catre IPSO valoarea utilajelor incheind un contract de credit.
Cumparatorul are acum de restituit catre PARIBAS in rate :valoarea creditului, dobanda aferenta plus asigurarea utilajelor.
Operatiunea nu prea seamana a leasing. Utilajele procurate sunt luate in garantie da PARIBAS pe baza de gaj.Prin ce articole contabile as putea sa inregistrez obligatia societatii cumparatore fata de BNP Paribas. Mentionez ca am facut urmatoarele inregistrari contabile:
1. Achizitie mijloc fix la primirea facturii IPSO: 2131=404 100.000 ( functie de furnizor, cod SM)
2. Plata furnizor: 404 = 5121 100.000,
3. Evidentierea subventiei FEADR de primit: 445 = 4751 70.000
4. Primire subventie : 5121 = 445 70.000
5. Inregistrare lunar amortizare aferenta: 681 = 281 200
6. Inregistrezi concomitent venitul pentru partea subventionata 70 % : 4751 = 758 140
E corect inainte de a face plata furnizorului prin banca sa fac 5121 = 1621? (pentru imprumutul primit de la Paribas)
La prima rata scadenta de plata am conform adresei de avizare primite de la Paribas: capital 500 , dobanda = 1500 si asigurare utilaje 1200
Pot face in momentul platii % 1621, 1682, 613 = 5121 3200 ? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.

Alte discuții în legătură

Contabilitatea fondurilor europene FREDU FIN FREDU FIN Cum se tine contabilitatea fondurilor europene/ fonduri nerambursabile? (vezi toată discuția)
Achizitie utilaj fonduri europene nerambursabile contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca am efectuat corect inregistrarile pentru achizita unui utilaj din fonduri europene In luna martie ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea in contab. a unui credit bancar kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O societate a luat un credit de la o banca, pe care i-l va rambursa in 36 de luni, in rate egale. Cum se inregistreaza in contabilitate? ... (vezi toată discuția)