Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Adresa...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Adresa...

Va salut, in urma cu cativa ani tatal meu a executat cateva luni de inchisoare. A fost inchis pe nedrept, fapt ce a fost dovedit. Trebuia sa primeasca despagubiri de la statul Portughez (acolo a fost inchis). A fost instiintat ca va primi o suma de bani si acolo s-a oprit totul...nu a mai primit banii, iar avocatul lui a disparut. A fost formulata o scrisoare in limba portugheza pe care trebuie sa o expediez, dar nu stiu la ce tribunal international, curte internationala etc. Rugamintea mea este sa imi recomandati unde trebuie trimisa astfel de scrisoare si eventual sa imi scrieti adresa.
Sper ca am scris la rubrica potrivitaB-)
Multumesc
trebuie sa va interesati la institutia care v-a instiintat ca veti primi despagubirea
Stimat forumist,

În principiu, colega mea are dreptate.

Totuşi, din expunerea dvs nu se înţelege mare lucru.

Având în vedere că aţi postat pe o secţiune în care majoritatea întrebărilor privesc proceduri ale Curţii Europene a Drepturilor Omului, dacă vă referiţi la daune acordate de această Instanţă şi doriţi ca Statul Portughez să plătească suma la care a fost condamnat, va trebui să aveţi în vedere că, în dialogul cu CEDO, la noi în ţară, autoritatea responsabilă este Ministerul Afacerilor Externe, prin Agentul Guvernamental.

Instuţia Agentului Guvernamental există în toate ţările Consiliului Europe, tot ca parte a Ministerului Afacerilor Externe - adică a organismului omolog din fiecare Stat.

Prin urmare, strict faţă de ipoteza despăgubirilor CEDO, o astfel de entitate ar trebui să cotactaţi în Portugalia.

Cu stimă.

Multumesc pentru sfaturi