Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intrebare Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intrebare Demisie

daca eu am semnat un act aditional de prelungire de 3 luni .. si nu am nici un act la mine .. pot sa plec fara preaviz ??
Conform Codului Muncii doar pe perioada de proba previzul nu este obligatoriu. Pentru toate celelalte situatii insa, preavizul este obligatoriu.
adica daca sunt pe conctract de 3 luni ... prelungire nu trebuie sa stau in preaviz ??
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

eu daca am contract determinat pe 3 luni ... pot sa imi dau demisia fara preaviz ???
1.Demisia fara preaviz este posibila numai daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

2. In cazul dvs, perioada de proba este de 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni.
Daca va aflati in perioada de proba, atunci devin incidente prevederile art.31 alin.3 C.mun., mentionat mai sus de dvs.
daca am contract de munca pe 3 luni nu pot sa plec fara preaviz???