Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil concomitent pfa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil concomitent pfa

Am un copil de 6 luni, primesc indemnizatie de 600 lei lunar. In aceasta perioada am dreptul sa fiu inregistrata si ca PFA cu un venit lunar de 200 lei ?
nu, pfa trebuie suspendata de la finante
1. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) nu puteti desfasura o activitate profesionala aducatoare de venituri impozabile decat daca suspendati plata indemnizatiei pentru CCC.

2. Activitatea de PFA este o activitate independenta care aduce venituri profesionale impozabile.

OUG nr.111/2010, precizeaza ca pt a beneficia de concediu de ingrijire copil si indemnizatie obligatoriu:
1. se suspenda activitatea
2. nu se obtin venituri supuse impozitului pe venit de la data acordarii ICC, doar cele exceptate de prevederea legala