avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil concomitent pfa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil concomitent pfa

Am un copil de 6 luni, primesc indemnizatie de 600 lei lunar. In aceasta perioada am dreptul sa fiu inregistrata si ca PFA cu un venit lunar de 200 lei ?
Cel mai recent răspuns: aela , utilizator 11:26, 31 Martie 2014
nu, pfa trebuie suspendata de la finante
1. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) nu puteti desfasura o activitate profesionala aducatoare de venituri impozabile decat daca suspendati plata indemnizatiei pentru CCC.

2. Activitatea de PFA este o activitate independenta care aduce venituri profesionale impozabile.

OUG nr.111/2010, precizeaza ca pt a beneficia de concediu de ingrijire copil si indemnizatie obligatoriu:
1. se suspenda activitatea
2. nu se obtin venituri supuse impozitului pe venit de la data acordarii ICC, doar cele exceptate de prevederea legala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie/ concediu crestere copil mirelada mirelada Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema: potrivit legii, daca aleg sa stau in concediu de ingrijire copil pana la 1 an, voi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere si ingrijire copil comangheorghe comangheorghe as dori sa stiu daca sotia mea (angajata de 2 ani) beneficiaza de indemnizatie de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani avand in vedere ca are si un PFA ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate si icc danasla danasla Buna ziua,ma poate ajuta cineva va rog mult cu un sfat? urmeaza sa nasc pe 30 noiembrie,inca nu am intrat in concediul de maternitate deoarece nu stiu ... (vezi toată discuția)