Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoasterea copilului si modificarea certificatului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoasterea copilului si modificarea certificatului de nastere

Buna ziua
Am un copil in varsta de 3 anisori, sanatos si voinic.
Cand l-am nascut nu a fost recunoscut de tata, pe certificatul de nastere fiind trecuta numai eu ca mama.
Acum m-am casatorit si as vrea sa stiu cum pot face ca tatal sa fie trecut pe certificatul de nastere si sa-i schimb numele copilului pe certificat.
Va multumesc.

:offtopic: Va rog sa nu scrieti cu majuscule, multumesc!
ContSters20980, utilizator
STABILIREA PATERNITÃŢII COPILULUI DIN AFARA CÃSÃTORIEI

Filiaţia faţă de tata se stabileşte prin recunoaştere sau hotărâre judecătorească. Dispoziţiile legale în materie arată că recunoaşterea se realizează prin intermediul declaraţiei făcută de tată la serviciul de stare civilă sau odată cu înregistrarea naşterii, ori după această dată In vederea stabilirii paternităţii din afara căsătoriei, copilul are dreptul la introducerea unei acţiuni cu acest scop, la instanţa judecătorească. Având în vedere incapacitatea sa generala datorată vârstei şi, deci, lipsei discernământului necesar, mama sa poate porni acţiune în numele copilului .

Există două cazuri de stabilire a filiaţiei faţă de tată din afara căsătoriei şi anurne:

· recunoaşterea voluntară a paternităţii;

· pronunţarea judecătorească.

Formele în care se face recunoaşterea filiaţiei faţă de tată a copilului născut în afara căsătoriei sunt următoarele:

· declaraţia tatălui făcută la serviciul de stare civilă, odată cu înregistrarea copilului;

· prin act autentic;

· prin testament.
Daca tot v-ati casatorit cu tatal copilului, banuiesc ca nu are nimic impotriva recunoasterii acestui copil.
Daca e asa, faceti intr-o zi un drum la primarie/starea civila si se rezolva cu o declaratie.
Este foarte simplu
Faceti o actiune in instanta de STABILIRE PATERNITATE, prin care solicitati instantei, sa se constate recunoasterea, in sensul ca paratul este tatal minorului si sa incuviinteze ca minorul sa poarte numele tatalui.
In motivarea actiunii, aratati ca din relatia de concubinaj cu paratul a rezultat minorul, ca ulterior v-ati casatorit, si ca este in interesul minorului ca acesta sa-si stabileasca filiatia si fata de tata.
Solicitati proba cu inscrisuri si interogatoriul paratului.
Se poate termina la primul termen de judecata.
Succes
Cu stima av.Werbic Stefania
Eu recomand calea cea mai simpla: mergeti cu tatal copilului la Primarie unde va da o declaratie de recunoastere a copilului sau in fata delegatului de stare civila, avand in vedere ca acest copil este un copil din afara casatoriei. ;)