Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire cabana apicola din lemn
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire cabana apicola din lemn

Buna dimineata. Posed un teren extravilan de 15 ari si doresc sa-mi construiesc pe acest teren o cabana apicola din lemn. Am inteles ca daca se construieste pe piloni sau pe o grinda de lemn,fara fundatie nu e nevoie de autorizatie de constructie. Dca cineva ma poate lamuri in aceasta problema. Va multumesc.
BUNA DIMINEATA
Acele elemente pe care le solicitati le gasiti in LEGEA Nr. 50 din 29 iulie 1991*) privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii - Republicare
CAPITOLUL I: Autorizarea executării lucrărilor de construcţii
Art. 1
(1)Executarea lucrărilor de construcţii este permisă numai pe baza unei autorizaţii de construire sau de desfiinţare. Autorizaţia de construire sau de desfiinţare se emite la solicitarea deţinătorului titlului de proprietate asupra unui imobil - teren şi/sau construcţii - ori a altui act care conferă dreptul de construire sau de desfiinţare, în condiţiile prezentei legi.
(2)Construcţiile civile, industriale, inclusiv cele pentru susţinerea instalaţiilor şi utilajelor tehnologice, agricole sau de orice altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizaţiei de construire, emisă în condiţiile prezentei legi, şi a reglementărilor privind proiectarea şi executarea construcţiilor.
Art. 2
(1)Autorizaţia de construire constituie actul de autoritate al administraţiei publice locale pe baza căruia se asigură aplicarea măsurilor prevăzute de lege, referitoare la amplasarea, proiectarea, executarea şi funcţionarea construcţiilor.
(2)Autorizaţia de construire se emite în temeiul şi cu respectarea prevederilor documentaţiilor de urbanism, avizate şi aprobate potrivit legii.
(3)Autorizaţiile de construire pentru reţele magistrale, căi de comunicaţie, amenajări pentru îmbunătăţiri funciare, reţele de telecomunicaţii ori alte lucrări de infrastructură, care se execută în extravilanul localităţilor, se emit cu respectarea planurilor de amenajare a teritoriului, avizate şi aprobate potrivit legii.
(4)Prin exceptare de la prevederile alin. (2) se pot emite autorizaţii de construire şi fără documentaţii de amenajare a teritoriului şi de urbanism aprobate, pentru:
a)lucrări de modificare, de reparare, de protejare, de restaurare şi de conservare a clădirilor de orice fel, cu condiţia menţinerii aceleiaşi funcţiuni, a suprafeţei construite la sol şi a volumetriei acestora;
b)lucrări de reparare privind căi de comunicaţie, dotări tehnico-edilitare şi altele asemenea, fără modificarea traseului şi, după caz, a funcţionalităţii acestora;
c)lucrări de reparare privind împrejurimi, mobilier urban, amenajări de spaţii verzi, parcuri şi grădini publice, pieţe pietonale şi celelalte lucrări de amenajare a spaţiilor publice;
d)lucrări de cercetare şi de prospectare a terenurilor - foraje şi excavări -, necesare în vederea efectuării studiilor geotehnice, exploatărilor de cariere, balastierelor, sondelor de gaze şi petrol, precum şi altor exploatări;
e)organizarea de tabere de corturi.
Art. 3
Autorizaţia de construire se eliberează pentru:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinaţie sau de reparare a construcţiilor de orice fel, precum şi a instalaţiilor aferente acestora, cu excepţia celor prevăzute la art. 11;
b )lucrări de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum şi orice alte lucrări, indiferent de valoarea lor, care urmează să fie efectuate la construcţii reprezentând monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protecţie, stabilite potrivit legii;
c) lucrări de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare şi reabilitare privind căi de comunicaţie, inclusiv lucrări de artă, reţele şi dotări tehnico-edilitare, lucrări hidrotehnice, amenajări de albii, lucrări de îmbunătăţiri funciare, lucrări de instalaţii de infrastructură, noi capacităţi de producere, transport, distribuţie a energiei electrice şi/sau termice, precum şi de reabilitare şi retehnologizare a celor existente;
d) împrejmuiri şi mobilier urban, amenajări de spaţii verzi, parcuri, pieţe şi alte lucrări de amenajare a spaţiilor publice;
e) lucrări de foraje şi excavări necesare în vederea efectuării studiilor geotehnice, prospecţiunilor geologice, exploatărilor de cariere, balastiere, sonde de gaze şi petrol, precum şi alte exploatări de suprafaţă sau subterane;
f) lucrări, amenajări şi construcţii cu caracter provizoriu necesare în vederea organizării execuţiei lucrărilor de bază, dacă nu au fost autorizate o dată cu acestea;
g) organizarea de tabere de corturi, căsuţe sau de rulote;
h) lucrări de construcţii cu caracter provizoriu: chioşcuri, tonete, cabine, spaţii de expunere situate pe căile şi spaţiile publice, corpuri şi panouri de afişaj, firme şi reclame, precum şi anexele gospodăreşti ale exploataţii lor agricole situate în extravilan;
i) cimitire - noi şi extinderi.
Art. 11
(1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor:
>(la data 14-feb-2009 Art. 11, alin. (1) din capitolul I modificat de Art. I, punctul 22. din Ordonanta urgenta 214/2008 )
(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1) din capitolul I a fost reglementat de Art. 63 din capitolul IV, sectiunea 2 din Norme Metodologice din 2009 )
(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1) din capitolul I a fost reglementat de Art. 18 din capitolul I, sectiunea 4 din Norme Metodologice din 2009 )
a) reparatii la împrejmuiri, acoperisuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;
b) reparatii si înlocuiri de tâmplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tâmplariei, inclusiv în situatia în care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, în conditiile legii;
*(la data 10-mai-2007 Art. 11, alin. (1), litera B. din capitolul I modificat de Art. 1, punctul 1. din Legea 117/2007 )
c) reparatii si înlocuiri de sobe de încalzit;
d) zugraveli si vopsitorii interioare;
e) zugraveli si vopsitorii exterioare, daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor;
f) reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, în limitele proprietatii, montarea sistemelor locale de încalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilitati;
>(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1), litera F. din capitolul I a fost reglementat de Art. 65 din capitolul IV, sectiunea 2 din Norme Metodologice din 2009 )
g) reparatii si înlocuiri la pardoseli;
h) lucrari de reparatii, înlocuiri ori reabilitari fara modificarea calitatii si formei
arhitecturale a elementelor de fatada, daca aceste lucrari nu se executa la
constructiile prevazute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:
*(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1), litera H. din capitolul I a fost reglementat de Art. 18 din capitolul I, sectiunea 4 din Norme Metodologice din 2009 )
1. finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;
2. trotuare, ziduri de sprijin ori scari de acces;
3. lucrari de reabilitare energetica a anvelopei si/sau a acoperisului - daca nu se schimba sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasa/sarpanta - la cladiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri, care nu sunt monumente istorice clasate sau în curs de clasare, respectiv situate în afara zonelor de protectie a monumentelor si/sau a zonelor construite protejate stabilite potrivit legii;
*(la data 14-oct-2009 Art. 11, alin. (1), litera H. din capitolul I modificat de Art. I, punctul 24. din Legea 261/2009 )
i) lucrari de întretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;
j) lucrari de investigare, cercetare, expertizare, conservare si restaurare a componentelor artistice ale constructiilor prevazute la art. 3 lit. b), cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor si al autoritatii administratiei publice judetene sau locale, dupa caz;
k) lucrari de foraje si sondaje geotehnice pentru constructii de importanta normala sau
redusa, situate în afara zonelor de protectie instituite pentru zacaminte acvifere;
l) lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei
cimitirului.
m) lucrari de compartimentare provizorie nestructurala.
*(la data 14-oct-2009 Art. 11, alin. (1), litera L. din capitolul I completat de Art. I, punctul 25. din Legea 261/2009 )
(2) Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete,
pupitre acoperite sau închise, destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor,
care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platforme, precum si fara racorduri si/sau
bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice.
>(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (2) din capitolul I a fost reglementat de Art. 64 din capitolul IV, sectiunea 2 din Norme Metodologice din 2009 )
(3) Daca lucrarile prevazute la alin. (1), cu exceptia celor prevazute la lit. e) si j), se executa
la constructiile mentionate la art. 3 lit. b), este obligatorie emiterea autorizatiei de construire.
>(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (3) din capitolul I a fost reglementat de Art. 18 din capitolul I, sectiunea 4 din Norme Metodologice din 2009 )

BEJENARU PETRU, Expert judiciar
LEGE nr. 50 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării lucrărilor de constructii - Republicare*)
Art. 11
(1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor:
>(la data 14-feb-2009 Art. 11, alin. (1) din capitolul I modificat de Art. I, punctul 22. din Ordonanta urgenta 214/2008 )
(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1) din capitolul I a fost reglementat de Art. 63 din capitolul IV, sectiunea 2 din Norme Metodologice din 2009 )
(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1) din capitolul I a fost reglementat de Art. 18 din capitolul I, sectiunea 4 din Norme Metodologice din 2009 )
a) reparatii la împrejmuiri, acoperisuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;
b) reparatii si înlocuiri de tâmplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tâmplariei, inclusiv în situatia în care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, în conditiile legii;
*(la data 10-mai-2007 Art. 11, alin. (1), litera B. din capitolul I modificat de Art. 1, punctul 1. din Legea 117/2007 )
c) reparatii si înlocuiri de sobe de încalzit;
d) zugraveli si vopsitorii interioare;
e) zugraveli si vopsitorii exterioare, daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor;
f) reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, în limitele proprietatii, montarea sistemelor locale de încalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilitati;
>(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1), litera F. din capitolul I a fost reglementat de Art. 65 din capitolul IV, sectiunea 2 din Norme Metodologice din 2009 )
g) reparatii si înlocuiri la pardoseli;
h) lucrari de reparatii, înlocuiri ori reabilitari fara modificarea calitatii si formei
arhitecturale a elementelor de fatada, daca aceste lucrari nu se executa la
constructiile prevazute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:
*(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (1), litera H. din capitolul I a fost reglementat de Art. 18 din capitolul I, sectiunea 4 din Norme Metodologice din 2009 )
1. finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;
2. trotuare, ziduri de sprijin ori scari de acces;
3. lucrari de reabilitare energetica a anvelopei si/sau a acoperisului - daca nu se schimba sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasa/sarpanta - la cladiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri, care nu sunt monumente istorice clasate sau în curs de clasare, respectiv situate în afara zonelor de protectie a monumentelor si/sau a zonelor construite protejate stabilite potrivit legii;
*(la data 14-oct-2009 Art. 11, alin. (1), litera H. din capitolul I modificat de Art. I, punctul 24. din Legea 261/2009 )
i) lucrari de întretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;
j) lucrari de investigare, cercetare, expertizare, conservare si restaurare a componentelor artistice ale constructiilor prevazute la art. 3 lit. b), cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor si al autoritatii administratiei publice judetene sau locale, dupa caz;
k) lucrari de foraje si sondaje geotehnice pentru constructii de importanta normala sau
redusa, situate în afara zonelor de protectie instituite pentru zacaminte acvifere;
l) lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei
cimitirului.
m) lucrari de compartimentare provizorie nestructurala.
*(la data 14-oct-2009 Art. 11, alin. (1), litera L. din capitolul I completat de Art. I, punctul 25. din Legea 261/2009 )
(2) Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete,
pupitre acoperite sau închise, destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor,
care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platforme, precum si fara racorduri si/sau
bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice.
>(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (2) din capitolul I a fost reglementat de Art. 64 din capitolul IV, sectiunea 2 din Norme Metodologice din 2009 )
(3) Daca lucrarile prevazute la alin. (1), cu exceptia celor prevazute la lit. e) si j), se executa
la constructiile mentionate la art. 3 lit. b), este obligatorie emiterea autorizatiei de construire.
>(la data 23-nov-2009 Art. 11, alin. (3) din capitolul I a fost reglementat de Art. 18 din capitolul I, sectiunea 4 din Norme Metodologice din 2009 )
legalmgm, utilizator