Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua.
As dori sa aflu care este perioada maxima pentru care un salariat poate sta in concediu fara plata.
Multumesc.
Conform art. 153 - Codul muncii republicat, Legea nr. 53/2003:
(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Despre ce sector este vorba , bugetar sau privat?