Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Condamnare cu suspendare!
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Condamnare cu suspendare!

Salutare...am si eu o nedumerire! Acum 7 ani am fost condamnat la 3 luni cu suspendare pentru o "copilarie"! Intrebarea: Ma pot inscrie la Academia fortelor aeriene "Henri Coanda"?

Va multumesc anticipat.
INSCRIEEA CANDIDATILOR LA CONCURSUL DE ADMITERE:
- La concursul de admitere in Academie Fortelor Aeriene "Henri Coanda" se pot prezenta tineri (baieti si fete) absolventi ai liceelor militare si civile, cu diploma de bacalaureat, selectionati in cadrul Centrelor de Selectionare si Recrutare Teritoriale, respectiv la Institutul National de Medicina Aeronautica si Spatiala.
- Candidatii se vor inscrie la Birourile de Informare-Recrutare (B.I.R) din fiecare judet.

CRITERII DE RECRUTARE:
1. Sa aiba numai cetatenie romana si domiciliul stabil in tara;
2. Parintii sau intretinatorii legali ai candidatului, precum si sotia (sotul) acestuia, cand este cazul, sa aiba domiciliul stabil in tara;
3. Sa fie apt medical si sa aiba o dezvoltare fizica armonioasa;
4. Sa nu fi fost condamnat penal sau in curs de urmarire penala;
5. Sa aiba un comportament moral in societate;

6. Sa nu faca parte din partide, organizatii si formatiuni politice, iar daca face parte sa declare ca, dupa admiterea in institutia militara de invatamant, va renunta la aceasta calitate;
7. Sa nu faca parte din organizatii aflate in afara legii (si sotia/sotul candidatului, cand este cazul, iar daca acesta nu a implinit varsta de 18 ani si parintii sau intretinatorii sai legali);
8. Sa nu apartina unor culte sau secte religioase care, potrivit legii, contravin normelor de pastrare a ordinii publice precum si celor care incalca bunele moravuri (si sotia/sotul candidatului, cand este cazul, iar daca acesta nu a implinit varsta de 18 ani si parintii sau intretinatorii sai legali) sau afecteaza desfasurarea profesiei militare;
9. Sa fi parcurs perioada instructiei de baza (primele 4 luni ale stagiului militar), pentru militarul in termen din M.Ap.N.;
10. Sa fie recomandat de catre comandantul unitatii (institutiei, formatiunii, etc.) militare in care isi desfasoara activitatea (numai pentru militarii in termen si militarii angajati pe baza de contract);
11. Sa nu fie insarcinata la data efectuarii vizitei medicale si sa fie de acord (se va specifica in cererea de inscriere) sa fie exmatriculata, cu suportarea cheltuielilor de scolarizare, in cazul in care ramane insarcinata si da nastere unui copil, ulterior acestei date, pana la finalizarea studiilor, pentru candidatul de sex feminin;
12. Sa nu fie asociat unic ori sa participe direct la administrarea sau conducerea unor organizatii ori asociatii comerciale, iar daca este intr-una din aceste situatii, sa se angajeze ca, dupa admiterea in institutia militara de invatamant, va renunta la aceasta calitate (se declara pe propria raspundere a candidatului, in cererea de inscriere);
13. Sa fie absolvent de invatamant liceal cu diploma de bacalaureat;
14. Sa aiba varsta de maximum 24 ani

Sursa
[ link extern ]
Am inteles asta!!! OMG...dupa 7 ani in care nu am facut nimic sunt reabilitat de drept? trebuie sa cer reabilitare la procurorul de serviciu? daca sunt reabilitat mai apare undeva ca am fost condamnat cu suspendare? daca sunt reabilitat ma pot inscrie sau nu?
Sunteti reabilitat de drept, dupa atatia aici.

Cred ca este mult mai bine daca contactati direct Academia sa va spuna daca in cazul dvs se poate depune sau nu dosarul.
Adresa:
Strada: Mihai VITEAZUL, nr. 160, Brasov, cod 500187;
Telefon: 0268/423421
Fax: 0268/422004
Email: secretariat@afahc.ro

Persoana de contact:
Mr. Alexandru Iosif ROMAN
Telefon: 0268/423242; 0268423421 int. 123
Iti multumesc pentru timpul acordat! O zi frumoasa!