avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reluare indemnizatie somaj dupa incetare CIM perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reluare indemnizatie somaj dupa incetare CIM perioada determinata

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns si anume: am fost in evidenta ajofm cu somaj indemnizat incepand cu luna mai 2013, iar la 1 martie 2014 mi s-a suspendat indemnizatia datorita faptului ca m-am incadrat in munca pe o perioada determinata de 2 luni. in cazul rezilierii acestui contract cu acordul ambelor parti inainte de termen, imi pot relua indemnizatia de somaj? va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: ionut31 , utilizator 17:32, 8 Aprilie 2014
1. Mergeti la Agentia de Somaj cu o copie dupa decizia de incetare a contractului individual de munca (CIM) si completati cererea de reluare in plata a indemnizatiei de somaj.

2. Cererea trebuie facuta in termen de maximum 30 de zile de la data incetarii CIM.
va multumesc frumos. incetarea s-a facut cu art. 55, lit. b. e valabila reluarea indemnizatiei?
Reluarea platii indemnizatiei de somaj se face indiferent de temeiul de drept al incetarii cauzei care a dus la suspendarea platii.
va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra. iata raspunsul ajofm pe care l-am primit la aceeasi intrebare:

"Asta inseamna ca contractul de munca nu a expirat la termen ( art. 56
lit i )ci v-ati dat demisia ( art. 55 b ).In aceasta situatie nu mai
aveti dreptul la reluare in plata."

art 55, lit b face vreo referire la demisie??
Art.55 lit.b C.mun. nu se refera la demisie , ci la incetarea c.i.m. cu acordul partilor.

Alte discuții în legătură

Contract pe perioada determinata dey_23 dey_23 Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie : am suspendat somajul pentru un CIM pe durata determinata ,mai exact doua luni.A trecut o luna si din diferite ... (vezi toată discuția)
Poate beneficia de indemnizatie de somaj? andral andral Daca o persoana aintrerupt somajul ,angajandu-se la o firma dar dupa perioada de proba[5 zile+1zi previz] i s-a facut o Notificare in care este scris ca se ... (vezi toată discuția)
Conditii prelungire c.i.m pe perioada determinata MirelVoinea MirelVoinea Buna ziua,sunt angajat la o firma pe perioada determinata de 3 luni,ei m au angajat din somaj.Vreau sa va intreb si eu dupa astea 3 luni de contract se poate ... (vezi toată discuția)