Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara - tractor
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara - tractor

In cazul unei intreprinderi individuale, la achizitia unui tractor nou din Bulgaria ce declaratii trebuiesc depuse (D300, D301 si D390?) iar la decont de tva ce pozitie se completeaza?
robertdrilea, utilizator
Statutul II ? Platitor de tva normal sau doar are un cod de tva?
Difera mult..
II tva lunar intracomunitar
daca partenerul are cod valid vies
D 390
d 300 randul cu achizitii intrac de bunuri si suma se preia in randul urmator. Se face taxare inversa si se trece val tva ului in coloana urmatoare
daca nu e trebuie sa colectati tva si sa l virati la stat ( sau ii cedreti un cod valid de tva ca sa faceti taxare inversa)