avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Neinregistrare diferenta din reevaluare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Neinregistrare diferenta din reevaluare

buna ziua! am o intrebare:
daca s-a intocmit o reevaluae a cladirilor si am inregistrat noile valori in contul de cladiri dar nu am inregistrat diferenta din reevalurare in contul de diferente, pot inspectorii de la primarie sa nu considere ca reevaluarea este inregistrata in contabilitate?
multumesc
Cel mai recent răspuns: yssas , utilizator 09:50, 3 Aprilie 2014
In conformitate cu prevederile pct. 121 -124 din Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene aprobate prin OMFP 3055/2009, diferenta din reevaluare se va determina astfel:
1. Se stabileste amortizarea cumulata
2. Se determina valoarea contabila neta
Valoarea contabila neta = valoarea contabila - amortizarea cumulata
3. Se determina diferenta din reevaluare:
Diferenta din reevaluare = valoarea justa - valoarea contabila neta
4. Se recalculeaza amortizarea dupa reevaluare (valoarea justa:durata de utilizare ramasa)
Inregistrari contabile:
Eliminarea amortizarii cumulate din valoarea contabila:
281 = 212
"Amortizari privind imobilizarile corporale" "Constructii"
Diferenta din reevaluare:
212 = 105
"Constructii" "Rezerve din reevaluare"

Conform pct. 124 din reglementarile contabile, surplusul din reevaluare inclus in rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct in rezerve (contul 1065 "Rezerve reprezentand surplusul realizat din rezerve din reevaluare"), atunci cand acest surplus reprezinta un castig realizat.
Castigul se considera realizat la scoaterea din evidenta a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare.
Cu toate acestea, o parte din castig poate fi realizat pe masura ce activul este folosit de entitate. In acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenta dintre amortizarea calculata pe baza valorii contabile reevaluate si valoarea amortizarii calculate pe baza costului initial al activului.
Ultima modificare: Joi, 3 Aprilie 2014
legalmgm, utilizator
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari reevaluare ratfelicia ratfelicia Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme: punctul 1 La o cladire care inaintea reevaluarii din 31.12.2007 aveam urmatoarele valori . ... (vezi toată discuția)
Reevaluare decembrie 2013 asmotortrade asmotortrade Buna ziua! In dec. 2013 am efectuat reevaluare cladirii. Pana in ianuarie 2013 faceam lunar 105-1065 cu diferenta dintre valoarea vechii amortizari si val noii ... (vezi toată discuția)
Reevaluare imobile vbarz vbarz Buna ziua! V-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu unele nelamuriri in ceea ce priveste reevaluarea. Am sa va descriu mai jos situatiile intalnite la firma ... (vezi toată discuția)