avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca suspendat si incheiat in acelasi an
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca suspendat si incheiat in acelasi an

in iulie 2006 am ramas in concediu de ingrijire copil am primit indemnizatie 2 ani iar in 2008 am descoperit la itm ca firma la care am lucrat a fost radiata la registrul comertului
in septembrie2008 am luat legatura cu contabila firmei pt ami incheia contractul de munca deoarece eu figurez activa la firma desi aceasta nu mai exista
mi se spune ca administratorul de atunci nu este de gasit iar eu nu put sa imi scot cartea de munca de la itm am mers eu pe la itm sa imi rezolv problema dar am nevoie de decizia de suspendare si de cea de incetare a contractului de munca dar contabila refuza sa mi le dea
ce sa fac
Chemati in judecata societatea la care ati lucrat si ITM-ul pentru inchiderea cartii de munca.
dar de ce acte am nevoie
Care societate daca este radiata?Cred ca ar trebui sa obtineti de la Registrul Comertului certificat constatator al radierii societaii si prezentati-l la ITM.Nu va pot retine carnetul de munca, este un act personal.Daca s-a efectuat concedierea dvs la acea vreme decizia trebuie sa existe la dosar.Luati legatura cu inspectorul care se ocupa de societatea respectiva.
societatea e un restaurant si exista si acum sub alta denumire am fost la itm dar am nevoie de decizia de suspendare respectiv de incetare nu pot sa iau legatura cu contabila iar fostul patron mi-a zis ca el nu ma poate ajuta
Si cine v-a spus ca va trebuie decizia?

Alte discuții în legătură

Modificare contract de munca pe perioada suspendarii ginnyy ginnyy am un salariat al carui CIM a fost suspendat pt crestere copil pe perioada suspendarii coontractului salariatului, societatea a fuzionat prin absorbtie cu o ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi mai am ,daca firma la care am lucrat si-a schimbat denumirea? tanis tanis Am lucrat la o firma care din doi in doi ani se inchidea si se redeschidea cu o alta denumire,avand aceeasi directori si aceeasi activitate.Eu am avut ... (vezi toată discuția)
Firma inchisa - angajat in concediu crestere copil ?! RUS_OANA RUS_OANA Buna ziua. In prezent sunt in concediu de crestere copil pana in data de 27.08.2011. La sfarsitul lunii iunie trebuie sa nasc al doilea copil. In mod normal ... (vezi toată discuția)