avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere de acte inapoi si mentinerea unei persoane la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere de acte inapoi si mentinerea unei persoane la distanta! Ceva mai complicat

Buna seara! Nu stiu cum am sa reusesc sa ma exprim cat mai succint si clar dar am sa incerc! Problema pe care o am eu este in persoana femeii care din nefericire mi e bunica, si este o escroaca si o nerusinata fara scrupule.Foarte important este sa stiti ca nu ea ma crescut, a aparut in viata mea cand aveam in jur de 8 ani,pt scurt timp,apoi iar a disparut pana aveam in jur de 13 ani.apoi iar a aparut cand aveam 17 ani. din nefericire, a reusit sa imi castige increderea atunci cand aveam 17 ani si sa ma manipuleze astfel incat sa ma convinga sai duc de acasa toate actele mamei mele( fata ei) si pozel ei, si actele tatalui meu si ale mele.m-am certat acasa cu bunicul si sora lui(pers care m-au crescut,deoarece parintii mei au murit cand eram mica) si mam mutat la nemernica asta de bunica doar pt o saptamana,cu ea si bunicul vitreg, perioada in care m-a convins sa-i aduc actele de acasa.inca regret si acuma naivitatea mea,si in definitv am inceput sa vad ca incerca sa ma controleze si am revenit acasa.Vreau sa mentionez ca nu a vrut sa imi dea actele mele inapoi de care urma in anul urmator sa am nevoie de ele la bac,si apoi pt inscrierea la faculta pana nu i-am platit sederea mea acolo,ca i-am consumat curentul,apa si mancarea.bunicul mia dat bani necesari ca sa imi dea actele mele inapoi.Restul de acte i le-am lasat acolo, dar anul trecut cum a decedat bunicul meu am avut nevoie si de cele ale tatalui si a mamei,ea refuzand sa mi le dea.In cele din urma am reusit sa rezolv si fara acestea.Doar ca sincera sa fiu chiar vreau sa le obtin inapoi si nu vrea nici in ruptul capului sa mi le dea,ma santajat chiar,zicand ca pana nui dau inapoi un set de bijuterii de argint ce mi le-a darut de un craciun nu mi le inapoiaza!!! Asa ca anul trecut in vara m-a innebunit de cap cu telefoane,mesaje,si pe mine si pe pritenul meu nu ne lasa sa dormim noaptea sna intr-una, la 2noaptea,la 5 dimineata,in fine nu aveam liniste si pace din cauza ei si tampeniilor din capul ei!!! In cele din urma iam adunat absolut toate lucrurile care leam primit de la ea,inclusiv setul ala de bijuterii,chiar si carpe de bucatarie ce mi-a dat,absolut tot,le-am pus intr-o plasa si i le-am dat bunicului vitreg, cu conditia ca in schimbul lor sa mi dea actele parintilor mei!!! el a venit cu niste hartii,dar absolut niciun act al parintilor mei numa xeroxuri dupa acte de a mele si atat!!! In fine,i-am lasat plasa cu speranta ca se potoleste naibii si ma lasa in pace cu nebuniile ei,dar azi iar a inceput cu telefonae si mesaje! si sincera sa fiu chiar vreau sa am o vara linistita mai ales ca am si disertatia anul asta nu am nevoie sa imi fac nervii cu escroaca asta!si de data asta pt ca nu se potoleste vreau SA MA SFATUITI CUM SA FAC SA OBTIN ACTELE PARINTILOR MEI INAPOI SI SA MA LASE IN PACE!!!!mai ales avand in vedere ca le-am dus la ea acasa de buna voie ,pt ca a reusit sa ma prosteasca si am avut incredere in ea:( pt ca nu merita sa fie la ea,si nici macar o poza cu mama mea nu merita sa aiba,ea fiind crescut ca si mine de aceiasi persoana,bunicul meu,tatal ei! care a obtinut si custodia mamei mele dupa divortul lui de aceasta escroaca!Si acuma iar a apucat-o dambalua,chiar ieri m-am intalnit pe strada cu bunicul vitreg si mi-a zis ca iar a apucat-o ca iara nu se poate sta cu ea in casa!si azi ma suna ea cu nr ascuns si imi da si mesaj! chiar nu mai am nevoie de o vara ca cea a anului trecut sa nu imi dea pace!asa ca va rog sfatutiti-ma ce sa fac!si daca exista vreo metoda legala sa obtin actele si sa o tin la distanta de mine!sa ma lase in pace!Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Recuperare acte georgi87 georgi87 Buna ziua! As dori sa stiu cum pot sa recuperez niste acte de la o persoana care din pacate este si bunica mea, dar mie rusine sa o numesc asa pt ce mi-a ... (vezi toată discuția)
Mama mea in virsta de 78 de ani este tinta unei individe - care ... VirMAE VirMAE Mama mea in virsta de 78 de ani este tinta unei individe - care o abuza pentru imprumuturi de bani lichizi - Lei si Euro. Actiunea a inceput in Julie 2018 si ... (vezi toată discuția)
Urmari mesaj pe facebook Danbz Danbz am trimis unui var un mesaj privat pe facebook(in casuta de mesaje) in care il rugam sa isi potoleasca parintii sa nu mai spuna minciuni despre mine si familia ... (vezi toată discuția)