avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama mea in virsta de 78 de ani este tinta unei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama mea in virsta de 78 de ani este tinta unei individe - care ...

Mama mea in virsta de 78 de ani este tinta unei individe - care o abuza pentru imprumuturi de bani lichizi - Lei si Euro. Actiunea a inceput in Julie 2018 si ultimatul imprumut s-a intimplat la 12 August 2022.. Mama si-a pus si bijuteriile la amanet pt individa in cauza . In total este o suma de paguba de 25000 Euro (sumele inregistrate intr-un carnet). Individa o face pe mama sa se simta responsbila so a ajute si ii promite incontinuu prin mesaje (sms) patetice ca isi restituie datoriile. Parinti mei nu mai au nici ban de mincare pt Luna curenta.

Care sint mijloacele legale pentru a stopa aeasta inselaciune si ai proteja pe parinti pensionari?

Totul se intimpla in orasul Alba Iulia.

Merci pt sfaturile dumneavoastra.

(Fica pensionarilor traieste in strainatate)

Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 04:49, 18 August 2022
Au încheiat vreun contract de împrumut sau vreun alt act?
Nu au nici um contract. Singura dovada, sint mesajele SMS (un numer foarte mare in care individa promite returnarea cash-ului si notitele mamei.

In plus, pt casa de amanet actele sint pe namele individei - si cu imputernicire pe numele mamei mele - dar de fapt sint bijuteriile mamei mele (asta se poate dovedi cu membri familiei care sa confirme)
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
În lipsa unui înscris, e foarte greu, chiar imposibil de dovedit împrumuturile.
Persoana poate spune ca a returnat sumele. Mesajele nu înseamnă mai nimic.
La fel si amanetul. Bijuteriile sunt ale mamei, da. Dar cum dovedește ca banii obținuți i-a dat mai departe?
Chiar dacă bonurile și chitanțele de la amanet sunt pe numele doamnei respective. Poate e un serviciu pe care i l-a făcut mamei. Asta nu dovedește ca banii au fost pentru sine, ca și i-a păstrat.
Dar...întrebarea e: mama chiar nu știa de face? Si mai ales fara vreun contract de mama. Nu mai zic de notar.
78 de ani nu e o vârstă înaintată.
Lăsați asta cu "pacalitul". Orice ti-ar spune unul, altul, totuși orice om sănătos la cap nu da mii de euro, asa.
Cred ca și mama a vrut.
Ultima modificare: Luni, 15 August 2022
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, Este adevarat, dar noi, familia sintem socati - si nu stim ce posibilitati legale a en, sa interruptem cercus acesta vicios. ,
Ultima modificare: Marți, 16 August 2022
Manuela Rășină, administrator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Scoateți bijuteriile de la amanet si pastrati-le dvs.
2. Nu ii mai trimiteti/lăsați bani mamei, în mod direct. Cumparati-i dvs cele necesare sau dati-i unei rude/cunoștințe în care aveți încredere și care ii poate administra și care o poate ajuta la cumpărături.
3. Luati-o pe mama la dvs sau mutati-o undeva la țară, la rude. Ideea e sa o îndepărtați de acea persoana.

Alte discuții în legătură

Am amanetat o bijuterie despre care nu stiam ca e falsa blecota blecota in urma cu ceva timp am achizitionat de la o persoana o bijuterie despre care am fost convins ca este din aur, am verificat-o la bijutier si am fost convins ... (vezi toată discuția)
Buna seara - furt Bogdan_Oprisan Bogdan_Oprisan Am furat din locuinta unui prieten o bijuterie si am dus-o la amanet.Si mama acestuia vrea sa se duca la politie.Ce pot pati?Amanet-ul trebuie sa restituie ... (vezi toată discuția)
Inselaciune sau abuz de incredere? ionescu12 ionescu12 Buna ziua ! V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu un raspuns in situatia de mai jos ! In urma cu doi ani , eram intr-o relatie cu un barbat, pe care ... (vezi toată discuția)