Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor luat cu forta de tata de langa mama lui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor luat cu forta de tata de langa mama lui

Buna ziua!Locuiesc in tara cu copilul meu,iar sotul meu care lucreaza in afara,vine in cateva zile si va intenta divort.Vrea sa mearga cu copilul la mama lui pentru doua saptamani,insa eu nu sunt de acord pna la finalizarea procesului.Mama lui sufera de etilism cronic(are hartii de la medic),sotukl meu e instabil nervos din cauza divortlui si nu sunt de acord ca cel mic sa plece asa mult timp de langa mine.M-a amenintat ca il ia cu forta.Din punct de vedere legal cum stau lucrurile?Are dreptul sa faca asa ceva sau pot face plangere la politie?
Atata timp cat copilul nu iti este incredintat tie legal, DA! Are dreptul.Aveti aceleasi drepturi.Cu Politia nu vei rezolva nimic, atata timp cat nu ai o hotarare judecatoreasca prin care sa areti ca, ti-a fost tie incredintat spre crestere copilul.Fi sigura ca el, s-a interesat deja ce poate face ca sa nu fie tras la raspundere.
kasonizsolt a scris:

Atata timp cat copilul nu iti este incredintat tie legal, DA! Are dreptul.Aveti aceleasi drepturi.Cu Politia nu vei rezolva nimic, atata timp cat nu ai o hotarare judecatoreasca prin care sa areti ca, ti-a fost tie incredintat spre crestere copilul.Fi sigura ca el, s-a interesat deja ce poate face ca sa nu fie tras la raspundere.

Si o data intentat divortul nu se pot face niste limitari legale pentru binele minorului?Nu pot face cerere sau ceva de genul?Si pe viitor,ce se va intampla?El lucreaza legal acolo.Daca va vrea sa isi ia copilul in concediu in afara,cu el si cu concubina lui,iar eu nu sunt de acord,ce se va intampla?Poate scoate copilul din tara fara acordul meu,in caz de custodie comuna?
Si in ce conditii pot cere custodie totala,daca tatal nu e de acord?Daca avem custodie comuna,avem drepturi egale de a pleca cu copilul care pe unde vrea?

gi-jane2, moderator
Nu o sa poata scoate fara acordul tau scris si legalizat la notariat.(procura). Pana la definitivarea divortului, drepturile voastre sunt EGALE. Deci.....nu poti face nimic.
Custodia exclusiva se obtine foarte greu.Spun acest lucru din proprie experienta.Trebuie sa dovedesti cu ACTE, ca e bolnav psihic,drogat, ......etc, ca a batut copilul de exempu, e aproape imposibil de obtinut custodia exclusiva.
gi-jane2, moderator

Si in caz de custodie comuna,drepturile sunt egale,doar ca nu putem scoate copilul unul fara altul ,sa inteleg,nu?In schimb,aici in tara putem pleca oriunde vrem cu copilul,fara a avea nevoie de acordul celuilalt,sa inteleg,nu?
gi-jane2, moderator
kasonizsolt a scris:

Atata timp cat copilul nu iti este incredintat tie legal, DA! Are dreptul.Aveti aceleasi drepturi.Cu Politia nu vei rezolva nimic, atata timp cat nu ai o hotarare judecatoreasca prin care sa areti ca, ti-a fost tie incredintat spre crestere copilul.Fi sigura ca el, s-a interesat deja ce poate face ca sa nu fie tras la raspundere.

Revin cu o intrebare: in situatia in care toti trei avem in buletin domiciliul actual unde locuiesc eu si copilul acum,sotul il poate duce FARA ACORDUL MEU la alt domiciliu,in capatul celalalt al tarii,mai mult de o saptamana,fara sa poata fi tras la raspundere?