Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vizita refuzata de minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vizita refuzata de minor

Buna seara ,
sunt divortata si am un copil minor in varsta de 5 ani fostul sot . Avand amandoi ''custodia '' in comun , el a venit din Franta dupa doi ani si vrea sa ia copilul cateva zile la el . Nimic iesit din comun ptr ca sunt de acord sa i-a copilul la el avand si hotarare judecatoreasca in acest sens. Problema este ca , copilul nu vrea sa se duca la el si de cand i-am spus ca a venit tatal ei plange intruna si spune ca nu se duce cu el . Ce pot face eu daca copilul nu vrea sa mearga la el , el spunand ca poate sa o ia cu forta si nu il intereseaza daca vrea sau nu .Poate fi copilul obligat , chiar daca are 5 ani , sa mearga la el . Si o alta problema : am dreptul sa stiu umde duce copilul , adica o adresa unde sta el ?
Copilul nu poate fi fortat sa plece cu tatal ei. Dvs aveti posibilitatea sa o pregatiti moral, sa ii explicati ce e cu viizta tatalui insa daca minora nu vrea nu poate fi obligata. Dvs insa puteti fi amendata.

Si da - aveti dreptul de a fi informata despre adresa la care se afla minora.
I-am explicat ca ii vine tata si trebuie sa se vada cu el , dar ea nici macar nu vrea sa asculte si incepe sa planga . Eu pot fi amendata ptr ca minora nu vrea sa plece cu el ?

Multumesc .
chemati-l pe tata la dvs si incercati din vreme sa pregatiti copilul, sa ii prezentati venirea lui cam cum ii ziceti ca vine mosu' ( desi tatal vine mai rar) adica cu bucurie . incercati sa ii faceti copilului viata mai usoara , plecarea e calea cea mai buna pt toata lumea si daca tot e sa plece, sa nu i se para un chin . vorbiti si cu tatal si explicat-i ca ptg un copil de 2 ani nu ii e usor sa plece cu un nene pe car enu l-a mai vazut de la 3 ani, sa o ia usor.
Am facut si acest lucru .L-am chemat sa vorbeasca cu ea , sa o vada , sa stie ceva despre ea , dar el refuza . Mi-a spus sa ii pregatesc copilul , sa il scot in fata casei ca el vine sa o ia . Ce pot face eu in acest sens ? Nimic cred .
multumesc
Ei vb la telefon, au o relatie? Înțeleg ca nu s-au văzut, dar păstrează legătura?
Copilul e mărișor, de ce nu vrea, a zis? Adică de ce ii e teama?