Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii dupa 23 ianuarie 2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii dupa 23 ianuarie 2013

Buna ziua,cei pensionati din septembrie 2013 primesc majorari?
Cei care si-au deschis drepturile incepand cu 23/01/2013 pana la finalul anului 2013 li s-a aplicat un indice de corectie de 1,06.
Cei care isi deschid drepturile in 2014 li se aplica un indice de 1,07.
Da, are pe decizie indeciul de corectie 1.06 ,dar mai intra la recalculare?
Nu.
Privind decizia de pensionare in baza legii nr.263/2010 se admite cererea de pensionare. La punctajul mediu anual-din care:-aferent indicelui de corectie :0.04312 nr.puncte total realizate 25.15297
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 170
(3) Indicele de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie.

2. - Cand ati iesit la pensie, in septembrie 2013, vi s-a aplicat indicele de corectie valabil la acea data.
- De acum inainte nu veti mai beneficia de indicele de corectie.