Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspendare pedepsei complementare duce la incetarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspendare pedepsei complementare duce la incetarea raportului de munca

Daca sunt functionar public, in cadrul unei primarii, si sunt condamnat la padeapsa prevazuta in art.64, lit a-c
a)- dreptul de a alege si de a fi ales în autoritatile publice sau în functii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o functie implicând exercitiul autoritatii de stat;
c) dreptul de a ocupa o functie sau de a exercita o profesie ori de a desfasura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru savârsirea infractiunii)
Prin sentinta executarea acestor pedepse au fost suspendate.
Intrebare: fiind functiionar public si ocupand o functie ce implica exercitarea aut. de stat, se poate sa-mi înceteze raportul de munca?
Statutul functionarilor publice prevede ca raportul de munca inceteaza :- când funcţionarul public a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească definitivă pentru o faptă prevăzută la art. 50 lit. h) sau prin care s-a dispus aplicarea unei sancţiuni privative de libertate, la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare;
- sau ca urmare a interzicerii exercitării profesiei sau a funcţiei, ca măsură de siguranţă ori ca pedeapsă complementară, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus interdicţia;
Art 50 lit h prevede: h) nu a fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unor fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
Nu. A-ti fost condamnat pentru o infractiune,sau mai multe si pentru care instanta a dispus pedeapsa complementara a interzicerii unor drepturi.
Nu am inteles cine a dispus suspendarea acestor pedepse complementare.
Este adevarat la art.64 c.p. se interzic unele drepturi...
oferiti mai multe amanunte.:)
Toate pedepsele au fost suspendate si cele din art.64 cp- cele complementare
filipstelian a scris:

Nu am inteles cine a dispus suspendarea acestor pedepse complementare.

Suspendarea are loc de drept.
Dispoz. art.71(5) cu ref. la art.64 C.pen. prevad ca, pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei inchisorii, se suspenda si executarea pedepselor accesorii.
ncetarea de drept a contractului individual de munca . In conformitate cu art. 56 din Codul muncii, „contractul inceteaza de drept. Ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta sau pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia
Desigur ca aceasta masura la care se refera textul nu se refera la orice profesie etc., deoarece s-ar incalca dreptul fundamental la munca, ci numai la cea care are legatura cu fapta penala.
Avand in vedere ca art.56 lit.i din C.muncii se refera la interdictia de exercitare a unei profesii, este pe deplin posibil ca salariatul dupa incetarea contractului sau de munca sa fie reincadrat (imediat, daca nu se afla in executarea pedepsei penale, sau ulterior dupa executarea acesteia) dar pe un alt post in care sa exercite o alta profesie decat cea in legatura cu care s-a dispus acea masura de siguranta sau pedeapse complementara.
art.56 din Codul muncii nu este aplicabil functionarilor publici .... Acestora li se aplica prevederile legii nr.188/1999 , din care chiar initiatoarea topicului a citat ... :)
Statutul functionarilor publice prevede ca raportul de munca inceteaza :- când funcţionarul public a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească definitivă pentru o faptă prevăzută la art. 50 lit. h) sau prin care s-a dispus aplicarea unei sancţiuni privative de libertate, la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare;
- sau ca urmare a interzicerii exercitării profesiei sau a funcţiei, ca măsură de siguranţă ori ca pedeapsă complementară, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus interdicţia;
Art 50 lit h prevede: h) nu a fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unor fapte de corupţie sau a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea.