Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... daca am fost condamnat cu suspendare se poate inceta ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

daca am fost condamnat cu suspendare se poate inceta contractul de munca

Sunt functionar public - secretar de primarie - si am fost condamnat cu suspenadre la executarea perepsei complementare din art 64 si anume :
a) dreptul de a alege si de a fi ales în autoritatile publice sau în functii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o functie implicând exercitiul autoritatii de stat;
c) dreptul de a ocupa o functie sau de a exercita o profesie ori de a desfasura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru savârsirea infractiunii;

mi se poate incete raportul de munca? avand in vedere ca a fost suspendata executarea pedepsei?
Da. deoarece printre criterile de numire si mentinere in functie a functionarilor publici este si cel privind o reputatie nestir5bita ceea ce in cazul dv. nu mai exista
Raportul de serviciu inceteaza de drept :
- cand functionarul public a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca definitiva pentru o fapta prevazuta la art. 54 lit. h din Legea nr.188/1999 sau prin care s-a dispus aplicarea unei sanctiuni privative de libertate, la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii de condamnare;
- ca urmare a interzicerii exercitarii profesiei sau functiei, ca masura de siguranta ori ca pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;

art.54 lit.h - nu a fost condamnata pentru savarsirea unei infractiuni contra umanitatii, contra statului sau contra autoritatii, de serviciu sau in legatura cu serviciul, care impiedica infaptuirea justitiei, de fals ori a unor fapte de coruptie sau a unei infractiuni savarsite cu intentie, care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei publice, cu exceptia situatiei in care a intervenit reabilitarea.

In conditiile expuse de catre dvs, raportul de serviciu va inceta.