Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reglare raport de gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reglare raport de gestiune

am preluat o firma si am ceva probleme. Inventarul nu bate cu raportul de gestiune si nici cu balanta...am trei valori diferite...am verificat rapoartele de gestiune pe ultimii 5 ani si s-au inregistrat corect intrarile si iesirile. Ce posibilitate am sa le reglez?

multumesc!
stocul faptic este cel de baza, in functie de acesta, pe celelalte doua - scriptice- le reglati cu plus, sau cu minus, dupa caz!
ex. daca stocul faptic este echivalent a 10000 lei, raportul de gestiune are 9000 lei in sold, iar balanta de verificare are 8000 lei, veti inregistra in raport +1000 lei , iar in balanta +2000 lei
multumesc de raspuns. dar, oare pe ce baza? trebuie sa fac ceva note contabile, sa justific de ce nu bat soldurile? ce inregistrari contabile ar fii bine sa folosesc?
multumesc
listele de inventar, procesul verbal de valorificare a inventarului, reprezinta incazul de fata documente justificative pentru inregistrarile contabile si implicit pentru cele din evidenta de gestiune. justificarea trebuie sa o ofere gestionarul, nu contabilul... daca exista un minus de gestiune si acesta este neimputabil, veti proceda la inregistrarea in contabilitate pe cheltuieli, dupa natura stocurilor, cheltuieli pe care le veti considera nedeductibile la calculul impozitului pe profit ( daca societatea este platitoare de impozit pe profit) si la ajustarea TVA aferenta stocului lipsa ( daca societatea este platitoare de TVA). in evidenta de gestiune inregistrati pe rubrica iesiri, asta pentru a exista o concordanta intre evidenta contabila, cea de gestiune si stocul faptic. in caz de plus la inventar, inregistrati pevenituri plusul ( aceste venituri fiind impozabile)
Multumesc mult!