Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura inregistrare CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura inregistrare CCM

Buna ziua!

Puteti, va rog, sa-mi spuneti care este procedura de inregistrare a contractului colectiv de munca?
Mentionez ca s-a semnat la nivelul unei unitati dupa indelungi dezbateri.
Nu stiu care eeste data de expirare a CCM anterior.

Multumesc.
1. CCM nu este obligatoriu asa ca nu exista motiv de sanctionare.

2. - Obligatorie este numai negocierea CCM.
- Adica daca se hotaraste intocmirea unui CCM acesta se face numai prin negociere intre parti.

Neinregistrarea ccm la ITM nu constituie motiv de sanctionare a celor in cauza.

Nu exista termen de inregistrare a ccm-ului la ITM, insa acesta daca nu este inregistrat la ITM nu-si produce efectele pentru care s-a dorit incheiat.
Domnilor, va multumesc mult pentru lamuriri.

La societatea in cauza conducerea a initiat negocierea CCM, acesta s-a negociat in mai multe etape insa nu am avut incheiate procese verbale ale sedintelor de negociere.
A fost consultat un avocat care din pacate nu a informat societatea asupra documetelor care fac parte din dosarul de depunere a CCM la ITM.

Va multumesc ca existati!
Ar fi trebuit sa aiba procese-verbale de la fiecare sedinta de negociere , astfel incat sa existe o dovada a acestor negocieri in etape.