avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura inregistrare CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura inregistrare CCM

Buna ziua!

Puteti, va rog, sa-mi spuneti care este procedura de inregistrare a contractului colectiv de munca?
Mentionez ca s-a semnat la nivelul unei unitati dupa indelungi dezbateri.
Nu stiu care eeste data de expirare a CCM anterior.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:11, 7 Aprilie 2014
1. CCM nu este obligatoriu asa ca nu exista motiv de sanctionare.

2. - Obligatorie este numai negocierea CCM.
- Adica daca se hotaraste intocmirea unui CCM acesta se face numai prin negociere intre parti.

Neinregistrarea ccm la ITM nu constituie motiv de sanctionare a celor in cauza.

Nu exista termen de inregistrare a ccm-ului la ITM, insa acesta daca nu este inregistrat la ITM nu-si produce efectele pentru care s-a dorit incheiat.
Domnilor, va multumesc mult pentru lamuriri.

La societatea in cauza conducerea a initiat negocierea CCM, acesta s-a negociat in mai multe etape insa nu am avut incheiate procese verbale ale sedintelor de negociere.
A fost consultat un avocat care din pacate nu a informat societatea asupra documetelor care fac parte din dosarul de depunere a CCM la ITM.

Va multumesc ca existati!
Ar fi trebuit sa aiba procese-verbale de la fiecare sedinta de negociere , astfel incat sa existe o dovada a acestor negocieri in etape.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccm - act aditional silvia99 silvia99 am un contract colectiv de munca inregistrat la ITM IN 2011, pt un srl cu 25 angajati. cateva modificari au fost aduse acestui ccm (denumirea societatii, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare ccm iacob_ileana iacob_ileana Sunt inspector R.U. la o sucursala a unei firme. Sucursala are obiect de activitate diferita de a firmei mama si are peste 200 angajati. Avem dreptul de a ... (vezi toată discuția)
Cerere anulare ccm activ Clau73AR Clau73AR Care sunt procedurile/ pasii ce trebuie urmati pentru anularea CCM activ si inregistrarea altuia nou la ITM ? Mentionez ca CCM ul ce doresc ... (vezi toată discuția)