Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Practica sau experienta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Practica sau experienta?

Buna ziua. Am si eu o intrebare....2 ani am fost in CCC, mi s-a terminat pe 1 martie... acum am gasit un loc de munca unde mi se cere experienta 6 luni. In perioada concediului am facut 8 luni de practica la o firma... mi s-ar putea lua in considerare aceste 8 luni de practica? (angajata nu am fost din cauza concediului). Multumesc!
ana-cer, moderator
Practica este una, iar experienta este altceva.

Trebuie sa dovediti ca aveti cel putin 6 luni lucrate in acel domeniu in care va doriti sa va angajati. Dovada se face cu adeverinta de vechime eliberata de catre fostii angajatori.

Cel mai bine este sa intrebati la acel angajator , daca va primeste cu adeverinta ca ati efectuat practica in domeniu 8 luni la o societate.