Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament cu renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament cu renuntare la mostenire

Buna ziua,

As dori sa stiu daca tatal meu poate vinde un apartament in situatia in care mama e decedata de 3 ani si eu cu fratele meu am da declaratii ca renuntam la mostenire. Ar fi o cale mai simpla (fara deschidere de succesiune) prin care s-ar putea vinde acest apartament avand in vedere ca eu si fratele meu (care e plecat in alta tara si vine foarte rar) nu avem nicio pretentie asupra lui?

Multumesc.
Numai declaratiile de renuntare la mostenire nu sunt suficiente pentru ca tatal dvs. sa faca dovada existentei proprietatii pe numele lui,

Pentru aceasta este nevoie de certificatul de mostenitor, ceea ce presupune dezbaterea succesiunii pe cale notariala.
De acord. In plus, succesiunile se deschid prin simpla moarte a celui care le lasa.
Nu poate tatal ocoli plata taxelor.
In plus, daca s-ar fi dezbatut succesiunea in primii doi ani de la decesul defunctei dvs mame, nu s-ar mai fi platit impozitul in cuantum de 1% din valoarea masei succesorale.
asa cum v-au spus deja si colegii mei, singura varianta este ca toti trei succesorii sa va prezentati la notar pt dezbaterea succesiunii . cei doi frati vor da declaratii de renuntare , daca asa doresc, tatal devenind astfel unic succesor.

dupa intabularea dreptului sau in CF va putea instraina acel imobil .
Multumesc mult pentru clarificari.